Kilka zastępów strażaków zawodowych i druhów ochotników  interweniowało w jednym z domów w Dąbr
Kolejny pożar sadzy w kominie. Strażacy apelują o roztropność

Kilka zastępów strażaków zawodowych i druhów ochotników  interweniowało w jednym z domów w Dąbrówce (gmina Stryszów). Doszło tam do pożaru sadzy w przewodzie kominowym.

W środę (6.12) po  godzinie 22:00 służby ratunkowe zostały poinformowane o pożarze w Dąbrówce (gmina Stryszów). Jak się okazało, doszło tam do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w jednym z domów.

Na miejsce zadysponowano zastępy strażaków zawodowych z JRG Wadowice, druhów ochotników z OSP Łękawica i OSP Stryszów. Ratownicy wygasili piec centralnego ogrzewania, pozbyli się materiały palnego i u usunęli zagrożenie. Nic na szczęście nikomu się nie stało, nie ma też większych strat materialnych.

Takie sytuacje niestety są częste w ostatnich tygodniach: twa się sezon grzewczy i strażacy apelują o regularne czyszczenie kominów i dbanie o instalacje grzewcze. W przypadku zauważenia pożaru w kominie należy jak najszybciej wygasić ogień w piecu lub kominku, zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry. Wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać pomoc, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku.

Nie wolno wlewać wody do palącego się komina, grozi to jego rozerwaniem. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny "cichy zabójca" - tlenek węgla (czad).

(PK)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.