6 stycznia to Dzień Objawienia Pańskiego: Święto Trzech Króli, dzień wolny od pracy. W tym roku, ze
Święto Trzech Króli. W tym roku mini orszaki albo wcale

6 stycznia to Dzień Objawienia Pańskiego: Święto Trzech Króli, dzień wolny od pracy. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, organizacja znanych i lubianych orszaków albo została odwołana albo odbędzie się w symboliczny sposób.

Obchodzony 6 stycznia Dzień Objawienia Pańskiego nazywany jest w Polsce Świętem Trzech Króli i należy do jednych z pierwszych, jakie ustanowił Kościół. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu (Kacper, Melchior i Baltazar) przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi, Chrzest Chrystusa w Jordanie oraz Cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej. Zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi)[, choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu) albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara.  Od setek lat Święto Trzech Króli nieodłącznie kojarzy się z tradycją wystawianie jasełek oraz widowisk herodowych. 10 lat temu, w 2011 roku, dzień 6 stycznia stał się znów dniem wolnym od pracy.

Od lat parafie w całej Polsce, także w powiecie wadowickim, organizowały uroczyste Orszaki trzech Króli: radosne wspólne przemarsze, modlitwę i śpiewanie kolęd. W tym roku ze względu na epidemię koronariusa i wprowadzone w kościołach ograniczenia jest inaczej. Część parafii zrezygnowała z orszaków, bądź odbędą się one w ograniczonej i symbolicznej formie.

Tak wyglądał Orszak trzech Króli w Wadowicach w ubiegłym roku:

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Rafał Szczepański 2021-01-06 14:16
Inna jest nauka Jezusa Chrystusa: https://truegods.blogsp ot.com/2018/01/super-wazne.html
A o to prawidłowe świętowanie Święta Zrozumienia Jezusa Chrystusa w najnowszym poście na truegods.blogsp ot.com
Cytować
+2 #2 Ocet 2021-01-06 18:07
A maseczki gdzie ...?
Cytować
+6 #3 Ocet 2021-01-06 18:08
Cytuję Ocet:
A maseczki gdzie ...?

A jednak to tamten rok...
Cytować
+12 #4 Cyt 2021-01-07 05:51
Cytuję Rafał Szczepański:
Inna jest nauka Jezusa Chrystusa: https://truegods.blogspot.com/2018/01/super-wazne.html
A o to prawidłowe świętowanie Święta Zrozumienia Jezusa Chrystusa w najnowszym poście na truegods.blogspot.com

Co tu obchodzić święta skoro co drugi człowiek to Judasz.
Jeżeli nie umrzesz na Covit to cię wykończy właśnie ten Judasz.
Doczekaliśmy właśnie się takiego społeczeństwa.A men.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.