W Sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się budowa słynnej szopki bożona
W kalwaryjskim sanktuarium powstaje szopka. Jest największa w Polsce!

W Sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się budowa słynnej szopki bożonarodzeniowej, jednej z największych  i najpiękniejszych ruchomych szopek w Polsce.

Rozpoczęła się budowa szopki w bazylice kalwaryjskiej. Świąteczna dekoracja w Kalwarii Zebrzydowskiej należy do największych i najbardziej znanych ruchomych szopek w Polsce. W bazylice znajduje  podest, który zajmuje około 30 m2 oraz panorama o wymiarach 11 na 8 metrów. Jak co roku nie zabraknie także nowych figur z Italii. Szopka składa się z około 150 elementów, w tym ponad 50 ruchomych.

Inauguracja szopki odbywa się zawsze tuż przed pasterką. Przy wygaszonym świetle w bazylice, celebrans uroczyście wnosi figurę Dzieciątka. Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu tekstu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu kapłan kładzie figurę w żłobie, szopka rozbłyska i rozpoczyna się śpiew kolędy "Wśród nocnej ciszy".

Szopka wyróżnia się zawsze niezwykłą starannością wykonania. Wykorzystuje się do jej budowy naturalne materiały, tj. drewno, słoma, mech i roślinność, tworzą klimat realnego świata w pomniejszeniu. Kalwaryjska szopka nawiązuje charakterem do tej z Greccio, we Włoszech, gdzie w 1223 roku św. Franciszek z Asyżu urządził pierwszą w dziejach szopkę.

Jak wygląda budowa szopki? Można zobaczyć to na filmie:

http://youtu.be/DxH4893e37M

 

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 yanek 2020-11-25 13:47
największa jest w warszawie na Wiejskiej
Cytować
-4 #2 Ania 2020-11-25 23:33
Cała Polska to jedna wielka szopka...
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.