od 24 listopada nie będzie już codziennych raportów publikowanych przez powiatowe sanepidy o liczbach
Sanepidy nie będą już podawać raportów na temat koronawirusa

od 24 listopada nie będzie już codziennych raportów publikowanych przez powiatowe sanepidy o liczbach zakażeń koronawirusa w regionie. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany. To decyzja Ministerstwa Zdrowia.

We wtorek (24.11) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 139 nowych zakażeniach koronawirusem w naszym kraju. To najniższa liczba nowych przypadków koronawirusa w Polsce od 21 października. Nadal najwięcej przypadków odnotowano ponownie w województwie mazowieckim. Niestety w ciągu minionej doby zmarło 540 chorych. 55 osób zmarło z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 485 osób.

Do tej pory w kraju odnotowano 909 066 zakażeń, 14 314 zmarło, zaś wyzdrowiało 454 717 osób.

Niestety nie wiadomo ile nowych zakażeń, ozdrowieńców, zmarłych oraz osób na kwarantannie przebywa obecnie w powiecie wadowickim. Takie dane nie są już dostępne: od wtorku (24.11) wszystkie powiatowe sanepidy zaprzestają publikowania na swoich stronach internetowych jakichkolwiek danych dotyczących raportowania związanego z SARS-CoV-2. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany. W tej sprawie szczegółowy komunikat wydał Główny Inspektorat Sanitarny.

Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej. Głównymi przyczynami zaistniałej sytuacji były: opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2, różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji, różne cele zbieranych danych, m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń, przerwy w pracy stacji sanitarno-epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy). Od 24 listopada br. narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostaną 24 listopada dodane do ogólnej liczby „dodatnich wyników – czytamy w komunikacie GIS.

Takie decyzje rządu nie podoba się niektórym.

Działania, które cenzurują powiatowe sanepidy, powodują, że dane podawane przez Miniesterstwo Zdrowia nie będą mogły być weryfikowane. To rzecz niebywała, ponieważ od początku listopada następowało zaniżanie wyników zachorowań, podawanych przez MZ. Jeśli opinia publiczna będzie pozbawiona tych danych, my jako posłowie weźmiemy na siebie obowiązek przekazywania jej tych danych – zapowiedział we wtorek (23.11) Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Covid 2020-11-24 16:30
Nie chcą podawać bo ludzi pozytywnych coraz mnie a trzeba jakoś ciągnąć tą propagandę.
Cytować
+10 #2 ss 2020-11-24 16:51
Nie chcesz mieć gorączki? Stłucz termometr! Nie chcesz żeby inni dowiedzieli się o bałaganie jaki panuje w wynikach (ewentualnie jak sprytnie zaniżyć liczbę pozytywnych przypadków)? Nie podawaj danych źródłowych.

I tyle na ten temat
Cytować
+3 #3 A 2020-11-25 06:24
Nie będzie potem jakiś maturzysta wytkał władzy że nie potrafi zliczyć słupków.
Cytować
+3 #4 MacGyver 2020-11-25 08:50
 "11 listopada przekroczyliśmy próg kwarantanny narodowej"https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-michal-rogalski-instytucje-panstwowe-mnie-upokorzyly/yp94ps6,79cfc278
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.