76 lat temu w pobliskim Barwałdzie zderzyły się ze sobą pociąg osobowy z transportem wojskowym. Zgin
76. lat temu w Barwałdzie doszło do jednej z najtragiczniejszych w Polsce katastrof kolejowych

76 lat temu w pobliskim Barwałdzie zderzyły się ze sobą pociąg osobowy z transportem wojskowym. Zginęło około 130 osób, a ponad 100 zostało rannych. To jedna z najtragiczniejszych pod względem liczby ofiar śmiertelnych katastrofa kolejowa w Polsce.

To trochę zapomniana ale jedna z najtragiczniejszych pod względem liczby ofiar śmiertelnych katastrofa kolejowa w Polsce. 76. lat temu, 24 listopada 1944 roku po godzinie 15:00 na odcinku linii kolejowej między Kalwarią Zebrzydowską a Wadowicami, około 300 metrów w kierunku wschodnim od obecnego przystanku Barwałd Średni (ten powstał dopiero w 1993 roku) w aktualnym kilometrze 7,323 przepełniony pociąg osobowy relacji Zakopane-Kraków (został skierowany okrężną drogą przez Wadowice-Spytkowice z powodu uszkodzenia przez partyzantów szlaku Kalwaria-Skawina) zderzył się w Barwałdzie czołowo z transportem wojskowym.

Dokładna liczna ofiar śmiertelnych nie jest znana: przypuszcza się, że wyniku zderzenia zginęło około 130 osób, a ponad 100 zostało rannych. Biorąc pod uwagę liczbę ofiar śmiertelnych była to jedna z najtragiczniejszych katastrof kolejowych w historii polskich kolei.

23 listopada 2004 roku w miejscu katastrofy odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego to zdarzenie. Co roku w dniu katastrofy składane są tutaj kwiaty i znicze ku pamieci jej ofiar.

Urząd Miejski w Kalwarii Zebrzydowskiej  wydał niedawno wznowienie książki profesora Andrzeja Nowakowskiego "Tragedia Barwałdzka 24 listopada 1944 roku" z 2008 roku. Zawiera ono zarówno opis okoliczności tego wypadku kolejowego jak i relacje jego przebiegu od samych świadków.

Z okazji drugiego wydania książki 30 września w Sali Widowiskowej CKSiT przy ulicy Broniewskiego 3 w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się spotkanie promujące wydawnictwo, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej i kalwaryjski magistrat. Troje uczniów tutejszej szkoły przeczytała relację osób biorących udział w katastrofie, które przeżyły. Krótką pogadankę zaprezentował jej autor profesor Andrzej Nowakowski. Nie zabrakło również przemowy burmistrza Kalwarii Augustyna Ormantego.

Nowe wydanie pozycji z 2008 roku ma poprawione kilka błędów, zawiera nowe rozdziały a także całkiem nowe zdjęcia. Ma 83 strony i w sumie 1/3 więcej zawartości niż poprzednie. Ukazało się w nakładzie 500 sztuk i można było je uzyskać urzędzie. Niestety jak informuje nas Tomasz Baluś z Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej,cały nakład już się rozszedł ale być może będzie jego dodruk. Książka jest również dostępne we wszystkich bibliotekach w regionie.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Margery 2021-01-23 09:48
tinder dating: https://tinderdatingsiteus.com/ app
, tinder date
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.