Nawet do 31 stopni według prognoz prognoz pokażą nasze termometry w ciągu najbliższych kilkudziesię
Uwaga na upały! To będą chyba najcieplejsze dni tego lata

Nawet do 31 stopni według prognoz prognoz pokażą nasze termometry w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. To mogą być najcieplejsze dni tego lata.

Według prognoz synoptyków, od piątku (7.08) w powiecie wadowickim może być upalnie.  Temperatura maksymalna w dzień wahać się będzie od 29  do 31 zaś lokalnie do 32 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy wahać zaś się będzie od 16 do 19 stopni. Wszystko więc wskazuje, że to będą najcieplejsze dni tego lata.

Warto o tym pamiętać przebywając chociażby na wadowickim rynku, który w takie upały staje się po prostu nagrzaną patelnią: należy pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy i posmarowaniu się kremem z filtrem UV. Konieczne jest picie dużych ilości płynów, najlepiej wody mineralnej i soków warzywnych czy owocowych. Należy też ograniczyć spożywanie alkoholu.

Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru cieplnego, który objawia się m.in.: zaczerwienieniem i suchością skóry, podwyższoną temperaturą ciała, bólami i zawrotami głowy, dreszczami, przyspieszonym oddechem i akcją serca, nudnościami i wymiotami, a nawet zaburzeniami świadomości. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego:

1. osobę poszkodowaną należy przenieść do chłodnego, zacienionego pomieszczenia i wezwać pogotowie
2. położyć wilgotne okłady na głowę, klatkę piersiową, tułów, kończyny
3. włączyć wiatrak, o ile jest to możliwe, lub wachlować powietrze
4. jeżeli osoba jest przytomna, należy podać zimną wodę do picia, być z poszkodowanym do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego w przypadku utraty przytomności ułożyć poszkodowanego na boku w przypadku zatrzymania krążenia podjąć resuscytację. Jeżeli posiadamy koc termiczny należy nim okryć poszkodowanego – srebrną stroną na zewnątrz.

Nadejście letniej pogody oznacza również ratowanie tonących. Mieszkańcy zaczynają szukać ochłody nad okolicznymi zbiornikami wodnymi i niestety – nie zawsze robią to rozsądnie. Pamiętajmy o tym, aby wybierać akweny  znane nam, a najlepiej te, gdzie są ratownicy, nie skakać do wody na główkę, aby uniknąć urazu kręgosłupa, nie spożywać alkoholu przed wejściem do wody a także nie wchodzić nagle do wody po dłuższym przebywaniu na słońcu. Warto też wybierać się nad wodę w towarzystwie innych osób.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Prawda 2020-08-08 11:30
Idę zaraz zobaczyć na ciulowe miasto!!!
Czy jest tak jak za czasów poprzedniego włodarza na które narzekają płaskie trolle!!
Czyli czy jest?
Kurtyna wodna
Parasolki
Cien
Zadbane miasto
Cytować
-1 #2 Prawda 2020-08-08 15:34
Nie ma:O
syf kurz skwar na betonowej dżungli carycy
Brawo brudne 8k :(
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.