Małopolska zmaga się ulewnymi opadami deszczu. Prawie całe nasze województwo objęte jest ostrzeżeni
Prawie cała Małopolska z ostrzeżeniem hydrologicznym trzeciego stopnia

Małopolska zmaga się ulewnymi opadami deszczu. Prawie całe nasze województwo objęte jest ostrzeżeniem hydrologicznym trzeciego (najwyższego) stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych. W powiecie wadowickim na szczęście póki co sytuacja jest stabilna.

Padający od kilku dni deszcz spowodował podniesienie się stanu wód w rzekach i potokach w Małopolsce. Według ostatnich danych, w ciągu ostatniej doby straż  interweniowała 300 razy w związku z nawalnymi opadami deszczu, szczególnie w powiatach myślenickim, limanowskim, wielickim, i bocheńskim. Prawie całe nasze województwo objęte jest ostrzeżeniem hydrologicznym trzeciego (najwyższego) stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych.

Trudne chwile za wieloma mieszkańcami Małopolski. Z niepokojem patrzymy w niebo. Służby już podjęły liczne interwencje, a zapewne jeszcze wiele pracy przez nami, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do dalszych, intensywnych działań. Jesteśmy też w kontakcie z samorządami choćby pod kątem przekazywania informacji na temat wsparcia finansowego dla poszkodowanych mieszkańców. Miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja zacznie się uspokajać, choć oczywiście wszyscy mamy świadomość, że musimy się liczyć z siłą żywiołu – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W powiecie wadowickim na szczęście póki co sytuacja jest stabilna.  Wieprzówka ma podniesiony stan wody, Skawa się podnosi, jednak tu sytuację ratuje jak zwykle zapora Jeziora Mucharskiego. Większego zagrożenia powodziowego rzeka nam nie przyniesie, gorzej z jej dopływami, na których w takich sytuacjach dochodzi do wystąpienia z brzegów i podtopień. Na razie jednak zarówno Choczenka jak i Dąbrówka mają wysoki stan wód, ale nie są one zagrożeniem. Służby trzymają rekę na pulsie ale póki co, nie mają na szczęście wiele pracy.

W weekend nie odnotowaliśmy na szczęście żadnych zdarzeń związanych z opadami deszczu czy wyższym stanem wód – poinformował nas Krzysztof Cieciak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach.

Prognozy pogody nie są optymistyczne, do środy (24.06) w naszym regionie ma padać z różną częstotliwością deszcz.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.