W Wadowicach ukonstytuowały się trybunały i rozpoczeła się pierwsza uroczysta sesja w procesach beat
Drukuj
W Wadowicach rozpoczał się proces beatyfikacyjny rodziców Karola Wojtyły

W Wadowicach ukonstytuowały się trybunały i rozpoczeła się pierwsza uroczysta sesja w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych Służebnicy Bożej Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Sługi Bożego Karola Wojtyły - seniora, rodziców św. Jana Pawła II.

W czwartek (7.05) o godzinie 10:30bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach, w obecności wszystkich dziekanów Archidiecezji Krakowskiej, ukonstytuowały się trybunały i oficjalnie rozpoczeły się procesy beatyfikacyjne Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Karola Wojtyły - seniora, rodziców św. Jana Pawła II.

Postulatorem procesów kanonizacyjnych jest ksiądz Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Pierwszym sędzią trybunału jest arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, którego – jako delegat – w procesach będzie reprezentował ksiądz Andrzej Scąber, referent do spraw. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej. Promotorem sprawiedliwości będzie ksiądz Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostało  także dwóch notariuszy – ksiądz Grzegorz Kotala i ksiądz Paweł Ochocki.

Uroczystość transmitowana została online:

 

Emilia Kaczorowska, wywodząca się z rodziny rzemieślniczej szewsko-rymarskiej, była córką Feliksa Kaczorowskiego i Marii Scholz. Miała ośmioro rodzeństwa. Urodziła się 26 marca 1884 roku w Krakowie i została ochrzczona w kościele św. Mikołaja. Kaczorowscy zamieszkiwali przy ul. Smoleńsk 15 i uczęszczali do kościoła Sióstr Felicjanek. W 1890 roku Emilia rozpoczęła edukację w szkole podstawowej. W literaturze pojawia się informacja, że uczęszczała do szkoły Córek Bożej Miłości, ale materiały archiwalne szkoły z tego czasu się nie zachowały. Gdy miała zaledwie 13 lat zmarła jej matka.

Karol Wojtyła, ojciec przyszłego papieża,  urodził się 18 lipca 1879 roku w Lipniku k. Białej, jako syn Macieja Wojtyły i Anny Przeczek w rodzinie krawieckiej. Ochrzczony został w kościele p.w. Opatrzności Bożej w Białej. W drugim roku życia utracił matkę. W latach 1885-1890 uczęszczał do niemieckiej szkoły ludowej w Białej, następnie w 1890 roku rozpoczął naukę w niemieckim gimnazjum w Bielsku. W 1900 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej w Wadowicach. Po roku dosłużył się stopnia kaprala i skierowano go do Szkoły Kadetów Piechoty we Lwowie. W 1903 roku zakończył służbę wojskową w stopniu plutonowego i mógł wrócić do domu. Zdecydował jednak, że pozostanie w wojsku, jako żołnierz zawodowy i pełnił służbę jako podoficer liniowy przy adiutanturze w Krakowie oraz podoficer kancelaryjny w Wadowicach.

W 1905 roku Emilia poznała podoficera Karola Wojtyłę. Jego oświadczyny zostały przyjęte a ich małżeństwo zostało pobłogosławione 10 lutego 1906 roku w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, który był kościołem parafialnym dla Emilii, a kościołem garnizonowym dla Karola. Nowi małżonkowie dali życie trojgu dzieciom: Edmundowi (urodzony 1906), Oldze, która zmarła tuż po urodzeniu i chrzcie (1916) i Karolowi (urodzony 1920), późniejszemu papieżowi.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Wieczorna kolizja trzech aut w centrum Andrychowa

Kolizja busa i osobówki na krajówce w Izdebniku

Szkoła żegna tragicznie zmarła 11-latkę. Prokuratura wyjaśnia przyczyny jej śmierci

Pożar domu, ewakuowano mieszkańców

36-latek zatrzymany na gorącym uczynku. Włamał się do domu i ukradł pieniądze oraz biżuterię