W Wadowicach ukonstytuowały się trybunały i rozpoczeła się pierwsza uroczysta sesja w procesach beat
W Wadowicach rozpoczał się proces beatyfikacyjny rodziców Karola Wojtyły

W Wadowicach ukonstytuowały się trybunały i rozpoczeła się pierwsza uroczysta sesja w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych Służebnicy Bożej Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Sługi Bożego Karola Wojtyły - seniora, rodziców św. Jana Pawła II.

W czwartek (7.05) o godzinie 10:30bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach, w obecności wszystkich dziekanów Archidiecezji Krakowskiej, ukonstytuowały się trybunały i oficjalnie rozpoczeły się procesy beatyfikacyjne Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Karola Wojtyły - seniora, rodziców św. Jana Pawła II.

Postulatorem procesów kanonizacyjnych jest ksiądz Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Pierwszym sędzią trybunału jest arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, którego – jako delegat – w procesach będzie reprezentował ksiądz Andrzej Scąber, referent do spraw. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej. Promotorem sprawiedliwości będzie ksiądz Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostało  także dwóch notariuszy – ksiądz Grzegorz Kotala i ksiądz Paweł Ochocki.

Uroczystość transmitowana została online:

 

Emilia Kaczorowska, wywodząca się z rodziny rzemieślniczej szewsko-rymarskiej, była córką Feliksa Kaczorowskiego i Marii Scholz. Miała ośmioro rodzeństwa. Urodziła się 26 marca 1884 roku w Krakowie i została ochrzczona w kościele św. Mikołaja. Kaczorowscy zamieszkiwali przy ul. Smoleńsk 15 i uczęszczali do kościoła Sióstr Felicjanek. W 1890 roku Emilia rozpoczęła edukację w szkole podstawowej. W literaturze pojawia się informacja, że uczęszczała do szkoły Córek Bożej Miłości, ale materiały archiwalne szkoły z tego czasu się nie zachowały. Gdy miała zaledwie 13 lat zmarła jej matka.

Karol Wojtyła, ojciec przyszłego papieża,  urodził się 18 lipca 1879 roku w Lipniku k. Białej, jako syn Macieja Wojtyły i Anny Przeczek w rodzinie krawieckiej. Ochrzczony został w kościele p.w. Opatrzności Bożej w Białej. W drugim roku życia utracił matkę. W latach 1885-1890 uczęszczał do niemieckiej szkoły ludowej w Białej, następnie w 1890 roku rozpoczął naukę w niemieckim gimnazjum w Bielsku. W 1900 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej w Wadowicach. Po roku dosłużył się stopnia kaprala i skierowano go do Szkoły Kadetów Piechoty we Lwowie. W 1903 roku zakończył służbę wojskową w stopniu plutonowego i mógł wrócić do domu. Zdecydował jednak, że pozostanie w wojsku, jako żołnierz zawodowy i pełnił służbę jako podoficer liniowy przy adiutanturze w Krakowie oraz podoficer kancelaryjny w Wadowicach.

W 1905 roku Emilia poznała podoficera Karola Wojtyłę. Jego oświadczyny zostały przyjęte a ich małżeństwo zostało pobłogosławione 10 lutego 1906 roku w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, który był kościołem parafialnym dla Emilii, a kościołem garnizonowym dla Karola. Nowi małżonkowie dali życie trojgu dzieciom: Edmundowi (urodzony 1906), Oldze, która zmarła tuż po urodzeniu i chrzcie (1916) i Karolowi (urodzony 1920), późniejszemu papieżowi.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-6 #1 Borko Gunjača 2020-05-07 15:19
Bogu hvala i slava!
Cytować
+5 #2 bezprzebaczenia 2020-05-08 00:14
Data ślubu Wojtyłów 10.02.1906
Data urodzenia syna Edmunda 27.08.1906.
Wychodzi ,że dziecko urodziło się w 6 miesiącu po ślubie.
Czy ksiądz postulator może to wyjaśnić?
Cytować
+3 #3 dd 2020-05-08 06:53
Wesołe te kościelne głupoty :)
Cytować
+2 #4 Olo 2020-05-08 08:38
To już nie śmieszne,a tragiczne a głupi lud dalej kupuje te fanaberie o świętych i swietosciach. Ksiądz to zawód a nie powołanie, za co dostaje kasę? Za to robi a że robi nie wiele a nawet nic i naciąg ludzi na kasę to już śmiech po pachy. A teraz rodziców będą robić świętymi. Mam dla was propozycję zróbcie świętych do 10 pokolenia w stecz całej famili Wojtyłow będzie sporo obrazków i wisiorków przepych na cały świat i śmiech to na cały świat
Cytować
+2 #5 mieszkaniec 2020-05-08 11:48
Proszę podawać Komunię na rękę. I noście maseczki.Dlacze go tego się nie przestrzega? !!!
Cytować
+1 #6 Stanisław 2020-05-08 16:52
Myślałem źe to prima aprilis ale 1 kwietnia juź było
Cytować
+1 #7 Sven 2020-05-08 19:13
ło rany boskie.... Czy oni nie widzą jak są śmieszni?? A później się dziwią, że ludzie przestają chodzić do kościoła i winią za to lewaków/masonów /liberałów/cykl istów. Biedne te Wołkowice - Zegadłowicz miałby materiał do kolejnej powieści...
Cytować
+1 #8 Sergiusz 2020-05-19 00:01
Rodzice naszego Papieża Jana Pawła II powinni zostać Świętymi oczywiście że tak tylko żadnych pieniędzy Jędraszewskiemu za to bo nikt nie będzie otwierał biznesu jak Dziwisz na Janie Pawle II
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.