Bus bezpłatnej wadowickiej komunikacji uległ awarii i przez kilkadziesiąt minut stał na ulicy Legion
Miejski bus znowu się zepsuł. Odholowano go do naprawy

Bus bezpłatnej wadowickiej komunikacji uległ awarii i przez kilkadziesiąt minut stał na ulicy Legionów. Potem go odholowano. To kolejna awaria  pojazdu w ostatnim czasie...

We wtorek (8.10) przed godziną 11:00 na ulicy Legionów w Wadowicach "rozkraczył się" bus bezpłatnej wadowickiej komunikacji. Próby uruchomienia silnika przez kierowcę nie udały się i po kilkudziesięciu minutach postoju z trójkątem pojazd został odholowany. Część pasażeów nim jadąca musiała niestety w dalszą podróż ruszyć pieszo. Dla tych, którzy poczekali, został dosyć szybko podstawiony autobus zastępczy.

To nie pierwsza awaria miejskiego busa w ostatnim czasie. 26 września autobus zepsuł się na Placu Jana Pawła II. Aby nie tarasował przejazdu przez wadowicki rynek, przepchali go uczniowie wadowickiej "Budowlanki". Potem również został odholowany. W październiku ubiegłego roku na ulicy Mickiewicza w Wadowicach z pojazdu odpadło... koło.

Miejski bus zatarasował przejazd przez rynek
Zobacz: W miejskim busie... odpadło koło

Coś te awarie dosyć często mu się zdarzają, na czym cierpią niestety pasażerowie... Co ciekawe, jak zauważa były burmistrz Wadowic, radny Mateusz Klinowski, obecnie komunikacja funkcjonuje na niejasnych zasadach, bowiem w tym roku gmina Wadowice nie ogłosiła w ogóle przetargu na świadczenie takiej usługi a poprzednia umowa skończyła się.

Przypomnijmy, że bezpłatna komunikacja miejska została wprowadzona 1 marca 2016 roku przez gminę Wadowice. Na początku dowoziła mieszkańców i pasażerów z dworca autobusowego do centrum miasta liczącą około 3,2 kilometra trasą. Zgodnie z pomysłem burmistrza Klinowskiego porządkującym komunikację zbiorową w gminie, który poparli praktycznie jednogłośnie radni Rady Miejskiej w Wadowicach, przystanki na placu Kościuszki oraz ulicy Szpitalnej od tego czasu nie są już dostępne dla przewoźników przejeżdżających przez miasto. Korzystają oni odpłatnie z dworca autobusowego przy wadowickiej obwodnicy. Niezmienione zostały dotychczasowe przystanki: przy ulicy Lwowskiej, Sikorskiego i Mickiewicza. Powstał też nowy na Gimnazjalnej. Pozwalają one wsiadać i wysiadać pasażerom w centrum miasta,

Komunikacyjne zmiany spowodowały spore poruszenie wśród mieszkańców. Na wyludniony Plac Kościuszki narzekali pobliscy właściciele sklepów i punktów gastronomicznych, bo spadły im obroty. Za to dworzec autobusowy wreszcie można nazwać dworcem: tłumy ludzi, spory ruch autobusowy i busowy, wygodna ocieplana poczekalnia, wc, dyżurny ruchu a także punkt informacyjny. W rozmowach z mieszkańcami okazuje się, że busowa rewolucja chyba ucichła i mieszkańcy oraz pasażerowie przyzwyczaili się do zmian i w większości przypadków są zadowoleni, podobnie jak z bezpłatnego busa, który od początku 2018 roku roku jeździ na dłuższej i chyba przydatniejszej 8 kilometrowej pętli z 13 przystankami.

Obecny burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński mówiąc oględnie, nie jest raczej fanem tego komunikacyjnego rozwiązania wprowadzonego przez swojego poprzednika. Kilka miesięcy temu poinformował, że bus będzie płatny, jednak chyba negatywnych po komentarz w Internecie, wycofał się z tego pomysłu, obiecując "prawdziwą" komunikację, coś na wzór tego co ma gmina Andrychów, gdzie zainwestowano zarówno w nowe busy jak i całą infrastrukturę łącznie z zajezdnią. Na razie jednak cicho w tej sprawie...

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+11 #1 Józek 2019-10-08 11:58
Ten bus, mimo że pomysł świetny!, ma wieczny problem z wahaczami i amortyzatorami. Coś tam tłucze w zawieszenie niemiłosiernie. No ale tak to jest, jak bus jest z jakiegoś przetargu i wynajmowany jest po kosztach. Skąpy dwa razy traci.
Cytować
-1 #2 Marcin 2019-10-08 13:36
I słowa ZKA nabierają nowego znaczenia.
Cytować
+13 #3 Grubas 2019-10-08 14:02
Wadowice powinny brać przykład z kalwarii i stworzyć komunikację gminną
Cytować
+4 #4 gg 2019-10-08 14:44
To jest właśnie standard komunikacyjny, na szczęście już, ex burmistrza Klinowskiego. Złom.
Cytować
-4 #5 pfff 2019-10-08 16:35
Jak się w dupie Wszystko ma to nie dziwne że szlag trafia !!
A będzie tylko gorzej nie wiem co za debile myślą i wierzą że będzie inaczej hahah
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.