Kilka zastępów strażaków zawodowych jak i druhów ochotników interweniowało w pożarze w Barwałdzi
Pożar sadzy w kominie. Zagrożony był drewniany dom

Kilka zastępów strażaków zawodowych jak i druhów ochotników interweniowało w pożarze w Barwałdzie Średnim. Zapaliła się sadza w kominie, zagrożony był drewniany dom. Straż apeluje o regularne czyszczenie i kontrole instalacji w sezonie grzewczym.

W poniedziałek (7.10) około 20:45 służby ratunkowe otrzymały informacje o pożarze w Barwałdzie Średnim. Na miejsce zadysponowano strażaków zawodowych z JRG Wadowice, druhów ochotników z OSP Barwałd Górny oraz policję.

Jak się okazało, zapaliła się sadza w kominie w drewnianym domu.Ogień na szczęście szybko udało się ugasić.

Takie sytuacje niestety będą się powtarzać w najbliżzzych miesiącach: rozpoczął się sezon grzewczy i strażacy apelują o regularne czyszczenie kominów i dbanie o instalacje grzewcze. W przypadku zauważenia pożaru w kominie należy jak najszybciej wygasić ogień w piecu lub kominku, zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry. Wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać pomoc, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku.

Nie wolno wlewać wody do palącego się komina, grozi to jego rozerwaniem. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny "cichy zabójca" - tlenek węgla (czad).

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+7 #1 gonzo 2019-10-08 10:35
co to za węgiel sprzedają chyba ruski a mówią że z piasta sprawdzać składy opału i węgiel
Cytować
+7 #2 taker 2019-10-08 12:40
Dokładnie sprawdzac na składach co za wegiel sprzedaja, bo kazdy mowi ze to oni maja bo z piasta,a potem to sie nawet palic nim nie da. NALEZAŁO BY SIE TYM ZAJAC CO SPRZEDAJA.Bo zwykły człowiek zawsze na tym cierpi.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.