W Kalwarii Zebrzydowskiej odbędą  się słynne targi meblowe. W dwóch pawilonach wystawienniczych swo
76. Targi Meblowe w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Kalwarii Zebrzydowskiej odbędą  się słynne targi meblowe. W dwóch pawilonach wystawienniczych swoje produkty zaprezentuje ponad stu wystawców. Do kupienia są tu szafy, szafki, biurka, łóżka, sofy czy stoły.

W sobotę (28.09) w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczną się słynne targi meblowe organizowane przez Cech Rzemiosł Różnych. Do dwóch pawilonów: przy ulicy Jagiellońskiej 6 i Mickiewicza 2 organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do zwiedzenia. Na wystawie spotkać można będzie przedstawicieli producentów, z którymi można porozmawiać, umówić się na pomiar lub zamówić wymarzone meble do swojego domu czy biura. Co roku wystawa przyciąga tysiące osób, zainteresowanych wyposażeniem swojego mieszkania, domu czy biura. Można kupić tutaj szafy, szafki, biurka, łóżka, sofy czy stoły.

Coraz częściej wykonuje się kompleksowe wyposażenie domów, biur i wszelkiego rodzaju instytucji zarówno przy pomocy własnych projektów, jak również korzystając z usług projektantów wnętrz. Odzwierciedleniem tego jest różnorodność wyrobów wystawionych przez ponad 100 wystawców. W tym roku zwiedzający będą mogli obejrzeć ponad 500 produktów. Targi potrwają do niedzieli 13 października.

Warto przypomnieć, że pierwsze wzmianki o działalności stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej pochodzą z 1786 roku. Było ich wówczas 40, a do roku 1896 liczba ta wzrosła do 72 - ówcześnie Kalwaria liczyła około 1500 mieszkańców. W 1885 roku utworzono w Kalwarii Zebrzydowskiej organizację cechową, o czym świadczy pierwszy wpis w księdze członków Stowarzyszenia Rzemieślniczego w Kalwarii Zebrzydowskiej z dnia 15 grudnia 1885 roku. W 1887 roku z inicjatywy władz miasta powstała w Kalwarii Zebrzydowskiej Krajowa Szkoła Stolarska, pierwsza publiczna szkoła przygotowująca przyszłych rzemieślników do artystycznego wykonywania mebli.

W 1935 roku z inicjatywy Izby Rzemieślniczej w Krakowie powstała Spółdzielnia Stolarska "Stolarz". W 1938 roku rozpoczęto budowę Hali Targowej, a 16 lipca 1939 roku zorganizowano w nieukończonym jeszcze budynku IX Targi Kalwaryjskie. Po II wojnie światowej Cech działał do 1949 roku, później zawieszono jego działalność, wznowiono ją dopiero 12 sierpnia 1955 roku. W 1985 roku, w setną rocznicę założenia Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej oddano do użytku pawilon meblowy wybudowany przez członków Cechu. W 1994 roku odzyskano wybudowany w 1939 roku pawilon wystawowy zwany "Okrąglak". Największy rozkwit rzemiosła kalwaryjskiego nastąpił w bieżącym stuleciu. U jego progu wykonywano meble secesyjne, bardzo ciężkie z masywu, najczęściej z jesionu oklejonego fornirem orzechowym lub mahoniowym. Obecnie stosowane są najnowsze technologie oraz materiały będące szczytem osiągnięć myśli technicznej. W zależności od potrzeb i gustu klienta wykonuje się meble w stylu "retro" jak i nowoczesne, dostosowane do współczesnych wnętrz.

Cech Rzemiosł Różnych aktualnie zrzesza około 300 zakładów rzemieślniczych w zakresie branży stolarskiej, tapicerskiej, obuwniczej i różnej. Ponadto corocznie przy współudziale Zespołu Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej prowadzi rekrutację uczniów młodocianych do nauki w zakresie tych zawodów. W latach 1955-1999 Dyplom Czeladniczy uzyskało około 1000 uczniów pobierających naukę w zakładach rzemieślniczych w zawodzie stolarza.

 

 

AKTUALIZACJA (PIĄTEK, 27 WRZEŚNIA 2019 13:30)

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.