Kierowcy, zwłaszcza z cięższą prawą nogą, muszą mieć się na baczności. Na małopolskich drogach
Drukuj
Rusza policyjna akcja "Speed" na małopolskich drogach. Kierowcy muszą uważać

Kierowcy, zwłaszcza z cięższą prawą nogą, muszą mieć się na baczności. Na małopolskich drogach ruszyła policyjna akcja "Speed". Mundurowi oprócz standardowych "suszarek" drogówki, używać będą najnowszych radiowozów BMW 320i xDrive i  BMW 330i xDrive Gran Turismo.

12 lipca Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie podjęto decyzję o powołaniu Wojewódzkiego Nieetatowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „Speed”. To pokłosie efektywnych działań warszawskiej grupy „Speed”. Takie grupy powstają teraz także w innych województwach.

Małopolski zespół „Speed” rozpoczął w piątek (19.07) działania na drogach. Do tej grupy oddelegowano około 50 funkcjonariuszy z różnych jednostek województwa. Nie są to tylko policjanci „drogówki”, którzy mają specjalistyczne przeszkolenie z obsługi wideorejestratorów lub ręcznych mierników prędkości. W skład zespołu wchodzą również funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego oraz do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie.

Mundurowi z grupy „Speed” będą kierowani na akcje w miejsca gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

Do zadań zespołu będzie należało, m.in.: ujawnianie kierujących, którzy będą dopuszczali się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

Istotne dla pracy tej grupy będzie, także monitorowanie i analiza umieszczonych nagrań w internecie obrazujących pirackie wyczyny, czy zbieranie informacji o nielegalnych wyścigach. Grupa współpracować będzie z innymi podmiotami (np. realizującymi miejski monitoring) w zakresie pozyskiwania i wymiany przydatnych informacji. Na tej podstawie oraz na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy innych danych. Planowane będą poszczególne działania takie jak ich miejsce (potencjalnie to teren całego województwa) i taktyka – informuje policja

Podczas działań drogowych zespół „Speed” będzie wykorzystywał nie tylko dotychczasowy sprzęt „drogówki” (ręczne laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu czy pojazdy wyposażone w wideorejestratory), ale również najnowsze radiowozy oznakowane BMW 320i xDrive i nieoznakowane BMW 330i xDrive Gran Turismo wyposażone w wideorejestratory.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Nie żyje Edward Wyroba

Pożar w kamienicy na Zatorskiej w Wadowicach. Cofka z pieca

Okradli domek letniskowy w Mucharzu. Długo nie cieszyli się łupem

Dwa groźne wypadki na krajówce w Kalwarii i Barwałdzie

Ciągnik rolniczy przygniótł dwie osoby. Wezwano śmigłowiec LPR