Ma być sprawniej, nowocześniej i jawniej. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wadowicach radni po raz p
Mikrofony, mównica i tablety. Nowa era w historii Rady Miejskiej w Wadowicach

Ma być sprawniej, nowocześniej i jawniej. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wadowicach radni po raz pierwszy pracowali za pomocą specjalnego systemu elektronicznego, z użyciem tabletów i specjalnych mikrofonów.

Środowa (17.07) sesja Rady Miejskiej w Wadowicach nie była niezwykła tylko z powodu tego, że po raz ostatni uczestniczył w niej odchodzący na emeryturę po 29 (!) latach pracy lubiany sekretarz Marek Brzeźniak

Zobacz: Kwiatami i gromkimi brawami radni pożegnali Marka Brzeźniaka. Był sekretarzem 29 lat!


Jak już informowaliśmy, magistrat niedawno zaopatrzył się w tablety (pisaliśmy o tym TUTAJ) i właśnie była okazja, aby je i cały system przetestować po raz pierwszy

Wszystkie materiały na sesję mamy na tabletach, również za pomocą tabletów głosujemy. Jak podliczyły stosowne komórki urzędu, jest to nawet tańsze, podliczając nawet koszt tonerów, papieru i obsługi – mówił na początku sesji Piotr Hajnosz, przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach.

Każdy z radnych otrzymał na czas trwania kadencji tablet Lenovo Tab. 4 LTE w wersji o pojemności 16 GB.  Na tablety wysyłane są na bieżąco projekty uchwał oraz wszelkie inne urzędowe, przydatne dokumenty, a także informacje o nadchodzących komisjach i sesjach.

Tablety służą jednak przede wszystkim  do sprawnego i jawnego przeprowadzania posiedzeń, m.in. jako narzędzie do głosowania oraz zgłaszania się do dyskusji. Całość systemu uzupełnia kilkanaście mikrofonów, przez które radni mogą zabierać głos. Radny, chcąc zgłosić się do dyskusji, naciska przycisk na swoim urządzeniu i czeka na akceptację przewodniczącego rady. Wyniki głosowań pojawiają się automatycznie w systemie „esesja” i są widoczne zarówno dla mieszkańców (online na stronie wadowice.esesja.pl) oraz dla wszystkich uczestników posiedzenia (na ekranie zamontowanym na sali sesyjnej). Obraz ze specjalnie zamontowanej kamery oraz dźwięk z mikrofonów są utrwalane i transmitowane na żywo za pośrednictwem kanału na platformie YouTube.

Wdrożenie systemu wspomagającego prace rady, wraz z systemem do głosowania oraz systemem konferencyjnym to obowiązek samorządów terytorialnych, wynikający z niedawno wprowadzonej ustawy o samorządzie gminnym, która mówi, że głosowania jawne na sesjach rady mają odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+8 #1 offline 2019-07-18 18:32
Wielkie halo. W innych gminach patrząc po transmisjach z sesji takie tablety i systemy głosowań to normalność.
Cytować
-2 #2 tom 2019-07-19 08:44
co to to nawet rak juz nie chce im sie podnosic,dalej bawcie sie za ,nasze,,
Cytować
+3 #3 Roland 2019-07-19 16:57
A czy było to poświęcone?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.