Dzięki wprowadzeniu e-zwolnień ZUS może na bieżąco reagować na wszelkie pojawiające się nieprawid
ZUS się chwali prawie 800 tysiącami oszczędności w wyniku kontroli

Dzięki wprowadzeniu e-zwolnień ZUS może na bieżąco reagować na wszelkie pojawiające się nieprawidłowości. W Małopolsce w I kwartale tego roku zakład przeprowadził ponad 12 tysięcy  kontroli zwolnień lekarskich. W ich efekcie wstrzymano wypłatę świadczeń na kwotę prawie 800 tysięcy  złotych.

Zgodnie z przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa typy kontroli: dotyczącą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy. Przy drugim typie kontroli pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie np. pracuje.

Jak informuje nas Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim, w efekcie kontroli przeprowadzonych od stycznia do marca 2019 roku wydano w Małopolsce 725 decyzji pozbawiających prawa do zasiłku. Jak chwali się zakład, kwota oszczędności z tego tytułu wyniosła w województwie prawie 800 tysięcy złotych. Dla porównania w I kwartale 2018 roku małopolskie oddziały ZUS skontrolowały 11,6 tysięcy osób, wydano 624 decyzje, a kwota oszczędności wyniosła 456 tysięcy złotych. W oddziale ZUS w Chrzanowie, pod który podlega również powiat wadowicki, liczba decyzji pozbawiających zasiłku wyniosła 203, co skutkowało kwotą 75,5 tysięcy złotych cofniętych zasiłków.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 Gaja 2019-05-09 16:05
Brawo! Tu l4 i pieniążki, a Tu praca dodatkowa i następne pieniądze. Powinna być kara 5tys. To by się nauczyli.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.