Policja i straż podsumowały 2018 rok pod względem bezpieczeństwa na terenie powiatu wadowickiego a ta
Służby mundurowe podsumowały bezpieczeństwo w powiecie

Policja i straż podsumowały 2018 rok pod względem bezpieczeństwa na terenie powiatu wadowickiego a także ostatnie działania związane ze skutkami silnego wiatru.

Głównym punktem wtorkowego (19.03) posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku była ocena bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu.

Przedstawił ją pełniący obowiązki komendant powiatowego policji – podinsp. Arkadiusz Śniadek. Niestety, jak się okazuje, w stosunku do lat poprzednich pogorszyło się bezpieczeństwo na naszych drogach. W 2018 roku odnotowano 130 wypadków drogowych i 1 196 kolizji. W ich wyniku zginęło 11 osób, natomiast rannych zostało 155 osób. Spadła natomiast liczba przestępstw kryminalnych, a jednocześnie zwiększyła się ich wykrywalność. W porównaniu do lat ubiegłych zanotowano mniejszą liczbę kradzieży z włamaniem i rozbojów, mniej przypadków przemocy w rodzinie oraz wydanych „niebieskich kart”. W 2018 roku policja kontynuowała również działania prewencyjne, skierowane głównie do dzieci i młodzieży oraz seniorów.

W drugiej części spotkania uwagę zebranych skupiła informacja komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Pawła Kwarciaka dotycząca działań straży pożarnej będących następstwem silnych wiatrów, wiejących na terenie naszego powiatu od 9  do 17 marca tego roku. W tym okresie straż interweniowała 503 razy. Najwięcej, bo aż 103 interwencje miały miejsce na terenie gminy Wadowice. W wyniku silnych wiatrów uszkodzonych zostało 187 budynków (mieszkalnych i gospodarczych), na 10 budynkach zerwany został dach. Powstały również 243 wiatrołomy. Poszkodowana w wyniku ww. wydarzeń została na szczęście tylko jedna osoba. W usuwanie skutków silnych wiatrów zaangażowani byli zarówno strażacy z JRG w Andrychowie i Wadowicach, jak również druhowie z jednostek OSP działających na terenie powiatu.

Przedstawiciele straży pożarnej oraz gmin podkreślali, iż dzięki szybkiemu przepływowi informacji oraz współpracy między poszczególnymi służbami i instytucjami możliwa była szybka i skuteczna reakcja na skutki powstałych w wyniku silnych wiatrów zagrożeń i uszkodzeń.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.