W weekend meteorolodzy znowu prognozują w powiecie wadowickim silną wichurę. Południowo-zachodni i za
Uwaga! W weekend synoptycy znowy ostrzegają przed wiatrem

W weekend meteorolodzy znowu prognozują w powiecie wadowickim silną wichurę. Południowo-zachodni i zachodni wiatr może wiać nawet z prędkością do 80 i 90 km/h. Uważajcie!

Wichura, która przeszła przez powiat wadowicki na początku tygodnia narobiła sporo strat. Strażacy odnotowali ponad 200 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków wiatru, który jak odnotowała stacja meteo w Inwałdzie, wiał z prędkością ponad 100 km/h! Uszkodzonych bądź zniszczonych zostało ponad 90 dachów i blisko 80 połamanych i przewróconych drzew.  Również pogotowie energetyczne miało sporo pracy: ze względu na zerwane linie energetyczne kilka tysięcy osób w powiecie pozbawionych było przez długie godziny prądu.

Jak się okazuje, w weekend również może być groźnie. Jak poinformował Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach, od piątkowego (15.03) wieczora do niedzieli (17.03)  na terenie powiatu wadowickiego synoptycy przewidują  wystąpienie silnego zachodniego wiatru o średniej prędkości od 30  do 45 km/h a  w porywach miejscami od 80 do nawet 90 km/h. 

Tradycyjnie już uczulamy, że jeżeli zostaniemy zaskoczeni przez silny wiatr poza domem najlepiej jest schronić się w jakimś budynku. W mieszkaniu trzeba zabezpieczyć okna i usunąć wszystkie przedmioty z balkonów, tarasów i parapetów. Starajmy się też unikać parkowania samochodów pod drzewami. Wichura może łamać gałęzie drzew, powodować utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawach energii elektrycznej.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.