O tym, że numer alarmowy 112 jest ważny nie trzeba nikogo przekonywać: to od niego często zależy zdr
Dziś Dzień numeru 112. Pamiętajcie, że może on uratować życie i zdrowie

O tym, że numer alarmowy 112 jest ważny nie trzeba nikogo przekonywać: to od niego często zależy zdrowie a nawet życie. W poniedziałek (11.02) obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Obsługą numeru 112 zajmują się Centra Powiadamiania Ratunkowego. W Polsce jest ich 17. Jako pierwsze w 2009 roku powstało Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie, przyjmuje ono zgłoszenia z całego województwa małopolskiego, także z powiatu wadowickiego. W tym roku CPR w Krakowie świętuje swoje 10-lecie.  Ma 20 w pełni wyposażonych stanowisk operatorskich. W CPR-ze zatrudnionych jest 65 operatorów. W czasie jednej zmiany na stanowiskach telefony odbiera 12 pracowników. W sytuacjach kryzysowych można uruchomić dodatkowych 15 zestawów operatorskich, CPR posiada do tego dostosowaną jedną z sal Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Głównym zadaniem realizowanym na stanowisku operatora numerów alarmowych jest przyjmowanie i rejestrowanie w systemie informatycznym zgłoszeń alarmowych. Operator w pierwszej kolejności weryfikuje, czy dane zgłoszenie wymaga interwencji służb ratunkowych. W przypadku zgłoszenia zasadnego – podczas rozmowy ze zgłaszającymi – operatorzy zbierają niezbędne informacje i natychmiast wprowadzają je do systemu informatycznego. Taki elektroniczny formularz automatycznie trafia do służb, dzięki czemu od razu otrzymują one najistotniejsze informacje, np. o tym, gdzie wydarzył się wypadek.

1 października 2018 roku CPR Kraków rozpoczął sukcesywne przejmowanie obsługi zgłoszeń wpływających na numer alarmowy 997. Przejęcie obsługi numeru alarmowego 997 z całego województwa zakończone zostało 16 października 2018 roku. Od tego dnia wszyscy mieszkańcy województwa małopolskiego dzwoniąc na numer alarmowy 997, łączą się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dzięki temu do policji trafiają tylko zgłoszenia wymagające interwencji.

CPR-y mogą się wzajemnie zastępować w razie miejscowej awarii systemu teleinformatycznego bądź jego przeciążenia. CPR w Krakowie jest ośrodkiem zastępującym CPR we Wrocławiu, zastąpić go może CPR w Warszawie. CPR w Krakowie ma też zapasową lokalizację w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym. Zdarzają się przypadki obsługi zgłoszeń z województw świętokrzyskiego, śląskiego i podkarpackiego, czyli z gmin sąsiadujących z naszym województwem.

Statystyka za styczeń 2019 roku to:
- liczba zgłoszeń – 145 695,
- liczba zgłoszeń niezasadnych (fałszywe + anulowane) – 91 297 (ponad 69%),
- liczba zdarzeń przekazanych do Państwowego Ratownictwa Medycznego – 28 695,
- liczba zdarzeń przekazanych do Policji – 18 324,
- liczba zdarzeń przekazanych do PSP – 2 928,
- liczba zdarzeń przekazanych do innych służb – 3 395,
- średni czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia – 10,8 s (w tym czasie liczona jest również zapowiedź „Centrum Powiadamiania Ratunkowego, proszę czekać na przyjęcie zgłoszenia”, która trwa ok. 5-6 s),
- średni czas obsługi zgłoszenia prawdziwego – ok. 115 s,
- średni czas obsługi zgłoszenia fałszywego – ok. 30 s.

Liczba zgłoszeń rośnie w piątek i sobotę, a spada w poniedziałek. Niedziele i święta należą do najspokojniejszych pod względem liczby obsłużonych zgłoszeń. Najwięcej zgłoszeń mamy od godz. 7 do godz. 23, nocą ich liczba spada. Wyjątkiem jest oczywiście noc sylwestrowa, kiedy liczba zgłoszeń jest o ok. 100% większa.

Walka o ludzkie życie i zdrowie niejednokrotnie zaczyna się właśnie w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Połączenie z numerem 112 i czynności wykonywane przez operatorów numerów alarmowych to początkowe ogniwo łańcucha działań składających się na akcję ratunkową. Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest szczególnym elementem tego systemu. Dlatego chcę wyrazić swą wdzięczność operatorom numerów alarmowych za ich ciężką i wymagającą pracę, za trud i zaangażowanie, z jakimi wykonują swoje codzienne obowiązki – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas poniedziałkowych (11.02) obchodów Europejskiego Dnia Numeru 112, które odbyły się w krakowskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

W ramach obchodów  Dnia Numeru 112 był tort, były też życzenia. Ale to nie wszystko. Operatorzy numerów alarmowych w dniu swojego święta chcieli też przypomnieć, jak ważne jest właściwe korzystanie z numeru 112. Dlatego zorganizowali dla dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 154 w Krakowie lekcję z numerem 112 połączoną z nauką udzielania pierwszej pomocy.

Niezbędne wymagania na stanowisku operatora numerów alarmowych to m.in. minimum średnie wykształcenie, znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym, znajomość ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, praktyczna znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, umiejętność skutecznej komunikacji i precyzyjnego przekazywania informacji, odporność na stres, umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.