W ogniu stanął sklep na rynku w Lanckoronie. Strażacy walczą z ogniem, aby nie przeniósł się na s
Pożar na zabytkowym rynku w Lanckoronie. Zapalił się sklep

W ogniu stanął sklep na rynku w Lanckoronie. Strażacy walczą z ogniem, aby nie przeniósł się na sąsiednie, w większości zabytkowe i drewniane budynki.

W piątek (8.01) po godzinie 7:00 służby ratunkowe otrzymały informacje o pożarze na rynku w Lanckoronie. W ogniu stanął znajdujący się sklep znajdujący się przy Izbie Muzealnej im. Antoniego Krajewskiego, jednego z najbardziej cennych zabytków tej wsi. Na miejsce zadysponowano strażaków zawodowych z JRG Wadowice oraz druhów ochotników z gminy Lanckorona i gminy Wadowice. Z ogniem walczy ponad 70> strażaków.

Pożar wybuchł w niezamieszkałej części sklepowej, nic nikomu na szczęście się nie stało, trwa walka o obronę drewnianych zabytkowych budynków – poinformował nas Krzysztof Cieciak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach.

Na razie nie wiadomo co było przyczyną pożaru.

Rynek w Lankcoronie jest jej chlubą i wizytówką. To jedno z niewielu miejsc, gdzie zachowała się drewniana, unikalna tradycyjna architektura w postaci drewnianych domów z drugiej połowy XIX wieku. W 1869 roku pożar plebańskiej stodoły, podpalonej w wyniku zemsty za mianowanie proboszczem lanckorońskiej parafii przyjezdnego ks. Zdrzelskiego, rozprzestrzenił się trawiąc właśnie 79 domów wokół rynku. Później je odbudowano. W 1887 roku aby chronić je przed pożarem, została powołana do życia Ochotnicza Straż Pożarna.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.