Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wprowadziło I  stopień zagrożenia zanieczyszczeniem pow
Lepiej zostać w domu: w powiecie I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wprowadziło I  stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza na terenie Małopolski południowo-zachodniej, również w powiecie wadowickim. Kto nie musi wychodzić, niech lepiej zostanie w domu...

Nie jest dobrze. We wtorek (8.01) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wprowadziło na terenie południowo-zachodniej Małopolski, w tym również w powiecie wadowickim, I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Kto nie musi, niech lepiej zostanie w domu. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Niestety dni, w których ciężko jest przejść ulicami Wadowic nie dusząc się jest w roku coraz więcej. Głownie to wina ludzi, którzy palą w swoich piecach nieodpowiednim materiałami: słabej jakości węglem, plastikowymi butelkami, lakierowanym drewnem, zużytymi pieluchami czy kolorowymi gazetami. Swoje dodają też niestety kierowcy, których samochody emitują do atmosfery szkodliwe substancje.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-8 #1 Czadzik 2019-01-08 17:13
Wiatr 100 na godzinę a niby smok jest jak zawsze.To nie wina ludzi że jest zima lobbyści ekolodzy.
Cytować
+10 #2 @czadzik 2019-01-08 20:46
palimy czym się da, ani chłopiec z Łączan, ani miłośnik zioła nic nam nie zagrożą. Przecież obiecali, że nie będą nikogo karać za palenie wszelkim syfem
Cytować
0 #3 sqrt123 2019-01-09 23:02
W tej chwili jesteśmy na trzecim miejscu w Polsce, tuż za Makowem i Sułkowicami.
Wadowice odzyskują godność.
Cytować
+1 #4 פֿאָלקס שטימע 2019-01-09 23:13
Wadowice - Gimnazjalna : 09.01.2019 godz. 23 :00

PM10 468 µg/m³ 936 % :cry:

PM2.5 276 µg/m³ 1103 % :cry:


Dlaczego szanowny portal wadowiceonline zaprzestał zamieszczania na swojej stronie wyników pomiarów zanieczyszczeni a powietrza ?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.