Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem rozbili grupę przestępczą, zajmującą się f
Wpadła grupa załatwiająca lewą pracę Ukraińcom. Działali też w powiecie wadowickim

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem rozbili grupę przestępczą, zajmującą się fikcyjnym pośrednictwem pracy. Działali również na terenie powiatu wadowickiego. Oszukali prawie 300 osób na kwotę, jak się szacujem nawet około 150 tysięcy złotych,

Jak informuje Karpacki Oddział Straży Granicznej, w trakcie prowadzonych czynności zatrzymano czterech obywateli Ukrainy, którzy prowadzili nielegalny biznes polegający na sprzedaży fałszywych oświadczeń powierzenia pracy. W toku postępowania przygotowawczego, prowadzonego przez funkcjonariuszy PSG w Zakopanem - pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Myślenicach - ustalono, iż grupa działała od grudnia 2016 roku do lipca 2017 roku w Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej oraz na Ukrainie.

Ustalono, iż zatrzymani zarejestrowali prawie 300 fałszywych oświadczeń, które następnie nielegalnie sprzedawali na Ukrainie za kwotę o równowartości od 100 do 500 złotych, płacąc najczęściej w euro oraz hrywnach. Prowadzone przez nich agencje pośrednictwa pracy w powiatach myślenickim, wadowickim oraz tarnowskim, miały być wsparciem dla cudzoziemców szukających w Polsce pracy. Jednak okazało się, że były dla sprawców tylko świetnym źródłem dochodu oraz wielkim oszustwem, gdyż pod adresem siedziby agencji nie istniała żadna firma, pośrednicząca w znalezieniu pracy.

Wystawiane przez agencje oświadczenia służyły do wyłudzania dokumentów pobytowych w Polsce. Szacuje się, że z prowadzenia nielegalnej działalności, zatrzymani cudzoziemcy mogli uzyskać przychody rzędu nawet 150 tysięcy złotych.

W grudniu ubiegłego roku Prokuratura Rejonowa w Myślenicach skierowała do Sądu Rejonowego w Myślenicach akt oskarżenia przeciwko czterem obywatelom Ukrainy. Postawiono im zarzuty o przestępstwo umożliwiania i ułatwiania pobytu obywatelom Ukrainy na terytorium RP, poprzez składanie fałszywych oświadczeń oraz czerpanie z tego procederu korzyści majątkowych. Trzech oskarżonych przyznało się do winy, natomiast jeden nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.