Orszak Trzech Króli przemaszerował od kościoła św. Piotra ulicami Wadowic na rynek. Tym razem uświe
Drukuj
Orszak Trzech Króli z parą prezydencką przemaszerował ulicami Wadowic

Orszak Trzech Króli przemaszerował od kościoła św. Piotra ulicami Wadowic na rynek. Tym razem uświetnił go prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

W niedzielę (6.01)  prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził Wadowice i wziął udział w tradycyjnym Orszaku Trzech Króli, który od lat organizowany jest tego dnia ulicami Wadowic. Prezydent został zaproszony na spotkanie przez nowego burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego.

Uroczystość zainaugurowała w południe msza w kościele św. Piotra, którą odprawił biskup Damian Muskus. Po mszy orszak przeszedł na Plac Jana Pawła II, gdzie Trzej Królowie (wcielili się w nich aktorzy Teatru Scena Kalejdoskop Adam Plewiński, Błażej Dąbrowski i Roland Rajzer) tradycyjnie złożyli dary Jezusowi. W orszaku nie zabrakło mieszkańców Wadowic, uczniów szkół, harcerzy i samorządowców a także wicepremier Beaty Szydło i wojewody małopolskiego Piotra Ćwika.

Para prezydencka  złożyła kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła na wadowickim rynku. Głos na ustawionej tutaj scenie zabrał prezydent Andrzej Duda oraz burmistrz Bartosz Kaliński. Całość zakończyło wspólne śpiewanie kolęd.

Z powodu wizyty głowy państwa mieszkańców czekały niestety spore utrudnienia. Większość ulic w centrum miasta łącznie z rynkiem było zamkniętych dla ruchu, a na objazdy bardzo sprawnie i szybko kierowała policja.

To pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w Wadowicach w roli prezydenta, bywał już w papieskim mieście kilka razy jak parlamentarzysta, m.in. w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej 2 kwietnia 2015 roku. Andrzej Duda to kolejny urzędujący prezydent RP, który oficjalnie odwiedzi Wadowice. Wcześniej bywali tu Lech Wałęsa, Lech Kaczyński oraz Bronisław Komorowski.

Obchodzony 6 stycznia Dzień Objawienia Pańskiego nazywany jest w Polsce Świętem Trzech Króli i należy do jednych z pierwszych, jakie ustanowił Kościół. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu (Kacper, Melchior i Baltazar) przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi, Chrzest Chrystusa w Jordanie oraz Cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej. Zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi)[, choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu) albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Od setek lat Święto Trzech Króli nieodłącznie kojarzy się z tradycją wystawianie jasełek oraz widowisk herodowych.

 

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Utrudnienia pod Biedronką. Zderzyły się dwa auta

Nadal szukają zaginionego urządzenia. Jest pięć tysięcy złotych nagrody

Nadleśniczy odwołany

Nad Jeziorem Mucharskim spłonął spory kawałek łąki

Mężczyzna spadł z drabiny. Wezwano śmigłowiec LPR