W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak będziemy obchodzić to
Wadowice, Andrychów, Kalwaria. Jak będą świętować 100 lecie niepodległości?

W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak będziemy obchodzić to święto w trzech największych miastach powiatu wadowickiego, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Andrychowie?

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, obchodzone 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

Do 1937 roku PPS świętowała rocznicę niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy (w roku 1937 i 1938).

Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W czasach PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W tym roku w niedzielę (11.11) obchodzimy 100 lecie odzyskania niepodległości. Jak będziemy świętować je w trzech największych miastach powiatu wadowickiego?

W Wadowicach jak lat, rozpoczną się one uroczystą mszą świętą za ojczyznę o godzinie 10:00, która z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Wadowicach odprawiona zostanie w kościele św. Piotra Apostoła. Po mszy poczty sztandarowe uformują pochód i wspólnie przemaszerują pod pomnik Żołnierzy 12 Pułku Piechoty, by przy akompaniamencie orkiestr dętych OSP Klecza oraz OSP Chocznia złożyć kwiaty i oddać hołd walczącym za Ojczyznę.

Od godziny 12:30 Urząd Miejski w Wadowicach zaprasza na rynek na  Piknik Patriotyczny. Mieszkańców czekają pokazy musztry paradnej i sztuk walki, wspólne gotowanie z Robertem Makłowiczem wraz z poczęstunkiem specjałami kuchni galicyjskiej, wielki tort na stulecie oraz uroczyste zamknięcie wadowickiej kapsuły czasu.

O godzinie 16:00 w sali teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury będzie miał miejsce wyjątkowy koncert "W domu ojczystym" w wykonaniu dzieci i młodzieży z placówek oświatowych gminy Wadowice gminy. Program oparty jest na utworach, które miały szczególny wydźwięk historyczny, społeczny, kulturalny lub religijny na przestrzeni ostatniego stulecia. Wstęp wolny!

 

W Andrychowie przewodniczący  Rady Miejskiej Roman Babski i burmistrz Andrychowa Tomasz Żak zapraszają Mieszkańców Ziemi Andrychowskiej, Przedstawicieli Zakładów Pracy, Instytucji, Stowarzyszeń oraz Delegacje wraz z Pocztami Sztandarowymi do wzięcia udziału w uroczystościach. Rozpoczną się one od godziny 9:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Św. Macieja Apostoła w Andrychowie. O godzinie 11:00 odbędzie się  uroczyste złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy Legionów Polskich  przy ul. Rynek 15. O godzinie  12:15 odbędzie się poświęcenie oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej hrabiego Rodryga Romera – przy kaplicy Romerów obok Kościoła w Inwałdzie,

O godzinie 16:00 w Miejskim Domu kultury przy ulicy Szewskiej rozpocznie się koncert  "Historie Polskiej Pieśni Patriotycznej". Wstęp wolny! O 17:00 wieczornica patriotyczna przy ognisku w wykonaniu zuchów i harcerzy Hufca im. Szarych Szeregów z Andrychowa (Plac Mickiewicza). Rozpoczęcie przy przystani kajakowej w Parku Miejskim.

 

 

W Kalwarii Zebrzydowskiej w święto niepodległości o 9:10 rozpocznie się uroczyste uformowanie konduktu delegacji ze sztandarami pod urzędem miasta na ulicy Mickiewicza, przejście do kościoła. O 9:30 msza święta za ojczyznę. O 10:30 złożenie kwiatów przed delegacje pod tablicą upamiętniającą ofiary wojenne. O 11:00 odśpiewanie hymnu narodowego (akcja „Niepodległa do Hymnu”), jubileuszowe zdjęcie mieszkańców gminy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z orkiestrami, chórami i gminnymi orkiestrami.

O godzinie 16:00 na placu przy sali widowiskowej CKSiT (ulica Broniewskiego 3) rozpocznie si pokaz zabytkowych pojazdów oraz degustacja grochówki wojskowej. O 17:00 w sala widowiskowa CKSiT odbędzie się spektakl „Czy Ją kochasz” Teatru Młodych im. R. Warzechy.

Wydarzenia towarzyszące odbędą się także 8, 9 i 10 listopada.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+18 #1 ehhh 2018-11-08 10:36
Jak zwykle - msze, marsze, pomniki, same nudy. Dlaczego to święto nie może być wesołe?
Cytować
-13 #2 no nie 2018-11-08 10:48
Ale pytanie to sie ciesz na swoj sposob a jak inaczej mozna uczcic pamiec ,MOŻE wam zespół muzyczny zamowic tance i hulance,bu ha ha Ktos tu chyba nic nie rozumie.
Cytować
+18 #3 Znowu ... 2018-11-08 11:31
Burmistrz Klinowski zaproponował radosne obchody, a starosta z Kościoła z orkiestrą....
i tak już teraz będzie
Nudy wracają
Cytować
-9 #4 no nie 2018-11-08 12:04
WY tylko na tych burmistrzów zwalacie wszystko te obchody to nie wymysł burmistrzów cóż za patologia w was drzemie
Cytować
+16 #5 Znowu ... 2018-11-08 13:17
Cytuję no nie:
WY tylko na tych burmistrzów zwalacie wszystko te obchody to nie wymysł burmistrzów cóż za patologia w was drzemie


Nie obrażaj.
Staroświeckie i smutne obchody pozytywnego faktu są sprzeczne z poglądami i patrzeniem na Świat ludzi młodych.
Popatrz jak patriotyzm traktuje się w USA - patrz na ich obchody dnia niepodległości - radość, a u nas smutek i nuda.
Chodzi o patrzenie na Świat - małe miasteczko i tylko kościół i orkiestra. Smutne. Radość jednoczy.
Cytować
+1 #6 omg 2018-11-08 14:25
Od razu widac różnice starostwo zaprasza na msze
A urzad miejski jeszcze Z Mateuszem na piknik i gotowanie Z Robertem

żenada to to ostatni raz :(
Wy tempie 8 k
Cytować
-4 #7 do omg 2018-11-08 19:41
nie ma przymusi isc na msze do niczego nikt nie zmusza niepasuje nie ide a nie komentuje PROSTE?
Cytować
+4 #8 PiSowice 2018-11-08 21:07
Cytuję do omg:
nie ma przymusi isc na msze do niczego nikt nie zmusza niepasuje nie ide a nie komentuje PROSTE?

Płacę podatki to wymagam-proste?
Cytować
+8 #9 פֿאָלקס שטימע 2018-11-08 21:11
Cytuję Znowu ...:
tylko kościół i orkiestra. Smutne.


" Widziano rządy despotyczne posługujące się tą zasłoną religii w przekonaniu, że była ona najmocniejszą podporą ich władzy.
Wówczas to wyposażono w sposób możliwie najbogatszy księży kosztem nędzy ludów. Przyznano im najbardziej oburzające przywileje łącznie z zasiadaniem przy tronie.
Słowem, do tego stopnia rozmnożono łaski, dobra i bogactwa duchowieństwa, że połowa narodu z tego powodu cierpi i jęczy w nędzy, podczas gdy oni nic nie robiąc opływają we wszystko."
Tadeusz Kościuszko
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.