Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej zaprasza na otwarcie wystawy historycznej "Obrona Lwowa w lis
Drukuj
TMZW zaprasza na wernisaż wystawy "Obrona Lwowa w listopadzie 1918"

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej zaprasza na otwarcie wystawy historycznej "Obrona Lwowa w listopadzie 1918". Zaszczyci ją wybitny znawca tematyki kresowej, autor kilkudziesięciu książek prof. Stanisław Sławomir Nicieja.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej zaprasza w sobotę (3.11) o godzinie 16:00 do Czytelni Mieszczańskiej przy ulicy Krakowskiej na otwarcie wystawy historycznej "Obrona Lwowa w listopadzie 1918".

Gościem specjalnym będzie prof. Stanisław Nicieja, który w książce pt.Lwowskie Orlęta. Czyn i legenda" Iskry W-Wa 2008  napisał m.in. " 1 listopada 1918 roku o godzinie 3,30 nad ranem oddziały ukraińskie rozpoczęły zajmowanie miasta. Akcja przebiegała sprawnie. Ukraińcy obsadzili bez trudności gmach Namiestnictwa, magistrat, koszary (internując żołnierzy Polaków), Cytadelę, Wysoki Zamek z kopcem Unii Lubelskiej, gmach Policji, Pocztę Główną, dworce kolejowe i rogatki miasta. Na rynku i głównych placach ustawiono posterunki z karabinami maszynowymi. Śpiesząca rano na cmentarze ludność polska - był wszak 1 listopada, a więc obchodzone niemal  powszechnie święto zmarłych - doznała konsternacji. Ruch tramwajowy był wstrzymany, ulice patrolowali liczni uzbrojeni żołnierze ukraińscy, na gmachach publicznych wisiały ukraińskie flagi. Dla Polaków, którzy po błogim śnie obudzili się nagle w „ukraińskim Lwowie” był to absolutny szok.Legenda Lwowskich Orląt i obrona miasta Semper Fidelis w listopadzie 1918 roku należy do polskich mitów patriotycznych. W mitologii narodowej czyn gimnazjalistów i studentów broniących kresowej strażnicy funkcjonuje podobnie jak obrona Częstochowy przed Szwedami w 1655 roku czy zwycięstwo Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku".

Lwowskie Orlęta pełniły w międzywojennej Polsce rolę kamieni na szaniec, jaka w ćwierć wieku  później przypadła chłopcom z „Zośki” i „Parasola”. Legenda Orląt, tak jak i ta o chłopcach spod „Parasola”, nie jest sztucznie wyolbrzymiana, czego się nie da powiedzieć o wielu innych legendach - zwłaszcza tych, co mają urzędowy stempel. Lwów rzeczywiście obroniły wyrostki. Nawet dzieci miały udział w zwycięstwie.      
 


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Pożar w bloku. Ewakuowano mieszkańców

Utrudnienia pod Biedronką. Zderzyły się dwa auta

Nadal szukają zaginionego urządzenia. Jest pięć tysięcy złotych nagrody

Nadleśniczy odwołany

Nad Jeziorem Mucharskim spłonął spory kawałek łąki