74-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego oraz święto 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej uczcili wadow
Uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

74-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego oraz święto 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej uczcili wadowiccy harcerze i harcerki. Mieszkańcy, turyści oraz pielgrzymi również pamiętają.

W środę (1.08) mija kolejna, 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego oraz święto stacjonującego na ziemi wadowickiej 12. Pułku Piechoty. Z tej okazji kilkudziesięciu harcerzy i harcerek z Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, jak co roku wzięło udział w akcji upamiętniającej te rocznicę.

O godzinie 16:00 wyszli na ulice Wadowic w pełnym umundurowaniu, z biało-czerwonymi opaskami aby przypomnieć o udziale w powstaniu dzieci i młodzieży, harcerzy Szarych Szeregów oraz święcie 12. Pułku Piechoty. Rozdawali kartki z kalendarza z datą 1 sierpnia 1944, pocztówki i naklejki. W tle z głośników rozstawionych na wadowickim rynku rozbrzmiewała piosenka powstańcza. Mieszkańcy, turyści oraz pielgrzymi robili sobie też wspólne zdjęcia przy makiecie powstańczej barykady.

1 sierpnia to również święto stacjonującego na ziemi wadowickiej 12. Pułku Piechoty. W dniu 1 sierpnia 1920 roku wadowicki pułk stoczył z Rosjanami bitwę o Leszniów, zakończoną zwycięstwem. Chcąc upamiętnić to wydarzenie, dzień ten wybrano jako święto pułkowe. 1 sierpnia 1924 roku na wadowickim rynku odbyła się uroczystość przekazania 12. Pułkowi Piechoty nowego sztandaru, ufundowanego przez Wadowice, Andrychów i Kalwarię.

Wadowiczanie pamiętają o powstaniu: mieszkańcy, pielgrzymi i turyści od rana składają kwiaty i znicze pod pomnikiem dwunastaków i pod tablicami na wadowickim rynku. Przed godziną 17:00 w tych miejscach zostały wystawione  przez Harcerską Grupę Rekonstrukcji Historycznej  warty honorowe a równo o 17:00, w Godzinę "W" na budynku wadowickiego magistratu zawyły syreny. Miasto, podobnie jak cała Polska, zatrzymało się aby uczcić powstańców minutą ciszy.

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 1944 roku o 17:00 w Godzinę "W" rozpoczęła się w Warszawie akcja "Burza" czyli Powstanie Warszawskie, wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym miasto  wojskom niemieckim a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Powstanie trwało 63 dni: od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku, w trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150  do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 fan wadzy 2018-08-01 20:57
a wnuk naczelnego bojownika o wolność i demokracje się nie pojawił?
+3 #2 pppp 2018-08-02 05:38
ale był TURBO RATOWNIK hahaha

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.