Wakacje w pełni, dzieci i młodzież wyjeżdżają na wypoczynek. . W trosce o ich bezpieczeństwo polic
Policjanci podczas wakacji intensywnie kontrolują autokary

Wakacje w pełni, dzieci i młodzież wyjeżdżają na wypoczynek. . W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci ruchu drogowego, dokonują kontroli autokratów na prośbę organizatorów wyjazdów w miejscu zbiórki, jak też w ramach codziennej służby pełnionej na drogach.

Stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy to podstawowe elementy każdej kontroli autokaru. Sprawdzane są także zapisy tachografu. Należy zaznaczyć, że przepisy prawa, obowiązujące zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej, nakładają konieczność montażu tachografu m.in. w autokarach. Główną funkcją tachografu jest rejestrowanie informacji na temat czasu prowadzenia pojazdu, przerw w czasie jazdy, prędkości jazdy, przejechanej odległości. Z informacji tych można wywnioskować, czy nie został przekroczony dopuszczalny limit czasu pracy kierowcy.

Podczas kontroli policjanci sprawdzają także poziom płynów eksploatacyjnych, zużycie rzeźby bieżnika opon, sprawność świateł, funkcjonowanie systemów kierowania oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdu m.in. w apteczkę doraźnej pomocy, gaśnice, trójkąt ostrzegawczy. Gdy kontrola przebiegnie bez zastrzeżeń kontrolujący dopuszczają pojazd do dalszej jazdy.  

Warto pamiętać, że przygotowując wyjazd autokarowy należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym, a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią. Organizator wycieczki/ imprezy przed zamówieniem pojazdu (autokaru) winien ustalić liczbę pasażerów i sprawdzić czy pojazd ten jest przystosowany do przewozu żądanej liczby osób. Pamiętajmy, że pojazd bardzo wyeksploatowany,  nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży. Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.

Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas wezwać policję, która zweryfikuje podejrzenia.

Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W sytuacji, gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy, itp.)  należy zdecydowanie zwrócić mu uwagę.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 Pasażer 2018-07-17 19:26
Za kursowe jeszcze jak by się panowie wzięli, to by było pięknie.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.