Mniej przestępstw kryminalnych, w tym kradzieży, rozbojów czy uszkodzenia mienia. Wysokie poczucie bez
Policja podsumowała I półrocze 2018 roku. Jest bezpieczniej

Mniej przestępstw kryminalnych, w tym kradzieży, rozbojów czy uszkodzenia mienia. Wysokie poczucie bezpieczeństwa - 86% Polaków uważa, że w Polsce czuje się bezpiecznie, a aż 93% deklaruje, że w okolicy, gdzie zamieszkuje jest bezpiecznie.

Komenda Główna Policji podsumowała pierwsze półrocze 2018 roku w zakresie przestępczości szczególnie dokuczliwej dla osób, które zazwyczaj nie mają do czynienia z przestępczością zorganizowaną czy gospodarczą, a znacznie częściej spotykają się z przestępczością tzw. pospolitą. W minionym półroczu, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, odnotowano spadek przestępczości, w tym przestępstw szczególnie społecznie uciążliwych, przy jednoczesnym wzroście ich wykrywalności. To także codzienna, ciężka praca funkcjonariuszy i pracowników Policji na rzecz obywateli.

W I półroczu 2018 roku zmniejszeniu uległa przestępczość między innymi w 7 kategoriach wybranych przestępstw, najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa, tj.: uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, kradzież samochodu, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem oraz uszkodzenie rzeczy. To już kolejny rok, gdy odnotowujemy większą skuteczność Policji, a jednocześnie rekordowe wskaźniki poczucia bezpieczeństwa Polaków - 93% czuje się bezpiecznie w okolicy, gdzie mieszka.

W jednostkach organizacyjnych policji w analizowanym okresie przeprowadzono w tych kategoriach łącznie 102 258 spraw, to jest o 6 888 spraw mniej niż w 2017 roku. Nastąpił jednocześnie spadek liczby przestępstw stwierdzonych z 124 181 do 114 471 czyli o 9 710 mniej.

Spadki dotyczą każdego rodzaju wymienionych przestępstw. Największe ograniczenia nastąpiły w kradzieży cudzej rzeczy. Takich czynów stwierdzono o aż 7 266 mniej niż w 2017 roku.

Na przestrzeni pierwszego półrocza 2018 roku wykrywalność w 7 kategoriach wybranych przestępstw była wyższa o prawie 3% niż w analogicznym okresie 2017 roku/ Największą wykrywalność odnotowano w przestępczości dotyczącej rozbojów, kradzieży i wymuszeń tj. 88,5%.

Zauważalny wzrost skuteczności policji nastąpił w kategoriach dotyczących kradzieży samochodu i poprzez włamanie oraz kradzież z włamaniem. Wykrywalność wzrosła tu odpowiednio o 8,3% i 6,0% w stosunku do ubiegłego roku.

Zauważalna jest także pozytywna tendencja spadkowa czynów karalnych popełnianych przez nieletnich z 7 131 w 2017 roku do 6 806 w 2018 roku, czyli o 325 czynów mniej. Nastąpił także spadek liczby podejrzanych nieletnich z 3 711 w 2017 roku do 3 462 w roku 2018 roku, to jest  o 249 mniej.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Fakty 2018-07-10 10:35
Jest tak źle, że ludzie, którzy służą w policji i innych służbach mundurowych nie odpuszczą. Mają tego wszystkiego dosyć i jedynie podpisanie porozumienia może wyciszyć ten protest – mówi w rozmowie z Onetem szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Dziś w całej Polsce zaczyna się protest policjantów.

Zbigniew Bielawski
"- Wszystkie środowiska mundurowe zwróciły się w stronę prawicy, bo przed wyborami obiecywali nam spełnienie tych postulatów. Mówił to sam minister Jarosław Zieliński...... .(-) I co? Minęły dwa lata i nic się w tych sprawach nie zadziało - mówił w wywiadzie dla Onetu Rafał Jankowski. ......????..... Ależ koledzy Policjanci - jak to nic się nie zadziało????? NASTĄPIŁA O D N O F F F A! ..... A te konfetti powitalne?? A ta asysta z parasolem dla opasa? A te skrzydła anielskie "konnych policjantów" w czasie Bożego Ciała??? trzech Króli???? ?.. A ta nieustająca asysta kościelna - kapelanów ?..... A te nieszpory niepodległościo we czy nowenny niepodległościo we????.... Oj działo się... działo.... Wykazaliście ogromną aktywność i determinację w realizacji zaleceń (nie wiem jawnych czy tajnych.... ale tolerowanych przez ministerstwo i jego sługusa odpowiedzialneg o za prewencję jak zrozumiałem - opasa, owego przysłowiowego Sqealera z Folwarku Zwierzęcego Orwella...) zamęczyliście podczas tortur parę osób.... w tym, w barbarzyński sposób dopuściliście się mordu na obywatelu - "przesłuchiwany m" w toalecie komisariatu Policji... oczywiście, to był "uzasadniony wyższymi celami wypadek w pracy"..... znęcaliście się nad zatrzymanymi... . Atakując demonstracje pokojowe KOD, a i innych protestów obywatelskich, rekwirowaliście plakaty - i to nie ze względu na obraźliwe teksty - tylko uderzające w prymitywizm polityków; ochranialiście jednocześnie pro-faszystowsk ie bojówki na polecenie Błaszczaków i Zielińskich! Inwigilowaliści e protestujących. ... zatrzymywaliści e protestujących, legitymowaliści e protestujących. ... doprowadzaliści e protestujących do komisariatów - nie podejmując żadnej interwencji - poza ochroną - marszów quasi faszystowskich formacji ONR, MW..... czy czołowych szeregów bandytów moralnych "prowadzących tak zwany "Marsz niepodległości" ... To prawda.... kilkunastu spośród Was odmówiło podobno udziału w nielegalnej ochronie tak zwanych miesięcznic - ale ponoć polecieli na bruk? Stanęliście skutecznie w ich obronie?... Ochraniacie to straszydło "pomnikowe" jakie stanęło na Placu Piłsudskiego - za chwilę takie same posterunki nie-honorowe wystawicie po przeciwnej stronie Placu - Staliście się właściwie przez te trzy lata p r y w a t n ą formacją policyjną PiS i kamaryli - Opłacaną z naszych podatków z podatków OBYWATELI - także Waszych rodzin, bliskich... ale niestety nie służycie ochronie obywateli i ich bezpieczeństwu !!!! ... Wskutek Waszych uzasadnionych protestów - Wasi przełożeni za chwilę zaczną żebrać w NATO a i w UE aby podesłali do Polski oddziały Policji ... oczywiście, że dla ochrony pałaców władzy - Co tam jakieś bezpieczeństwo obywateli !! - a Was się stopniowo zredukuje-zwery fikuje-związkow ców usunie..... wysiuda się na bruk.....
Doceniałem i doceniam Waszą trudną służbę - ale Waszej prymitywnej politycznej czołobitności nie uznaję - i przez to przestaję szanować Was jako funkcjonariuszy stojących na straży porządku i bezpieczeństwa obywateli.... o b y w a t e l i!!
Ale Wasz strajk - będę popierał.... Bo może będzie to ta czara goryczy jaką wypije społeczeństwo i zmiecie te polityczne kanalie dewastujące Polskę!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.