Kilkaset osób, w tym przedstawiciele wszystkich gmin z naszego regionu oraz powiatowe służby, inspekcj
To były widowiskowe ćwiczenia w całym powiecie

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele wszystkich gmin z naszego regionu oraz powiatowe służby, inspekcje i straże –  zaangażowanych było w powiatowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem "Czerwiec 2018".

W ciągu dwóch dni (19 i 20 czerwca) na terenie całego powiatu wadowickiego przeprowadzono wiele widowiskowych ćwiczeń na wypadek zagrożeń terrorystycznych, ekologicznych, wypadków komunikacyjnych czy klęsk żywiołowych. Główną siedzibę sztabu kryzysowego zorganizowano w budynku administracyjnym Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" przy zaporze w Świnnej Porębie.  

Staraliśmy się o przygotowanie scenariuszy realnych zdarzeń, które mogą się w przyszłości przydarzyć, tak żeby ratownicy medyczni, strażacy, policjanci, pracownicy sanepidu oraz inne służby miały możliwość przetestowania swoich umiejętności oraz koordynacji działań. Jesteśmy pewni, że te ćwiczenia w sposób znaczny przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wadowickiego – mówi starosta wadowicki Bartosz Kaliński.

W pierwszym dniu, we wtorek (19.06)  przećwiczono m.in. elementy podwyższania wałów na Choczence w Wadowicach i Wieprzówce Andrychowie na wypadek zagrożenia powodziowego. Przeprowadzono także dwie ewakuacje osób: z budynków Starostwa Powiatowego w Wadowicach oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Andrychowie. Ale to było tylko wprowadzenie do tego, co miało rozegrać się dzień później, w środę (20.06) na Zbiorniku Wodnym Świnna Poręba.

Scenariusz akcji zakładał, że na teren zbiornika wodnego, pod pretekstem wykonania prac konserwacyjnych wjechało trzech mężczyzn, którzy w rejonie wejścia do tzw. "galerii" dziwnie się zachowywali. Wzbudziło to zainteresowanie jednego z pracowników. Gdy mężczyzna próbował zorientować się w sytuacji, został ujęty jako zakładnik.

Okazało się, że osoby te są powiązane z grupą terrorystyczną. Pod pretekstem uwolnienia zakładnika mężczyźni żądali podstawienia pojazdu, którym będą mogli oddalić się z miejsca zdarzenia. Negocjator policyjny próbował przekonać terrorystów do uwolnienia zakładnika. Na miejsce została zadysponowana drużyna SPAP-u w Krakowie. W międzyczasie  przy wejściu do tzw. „galerii” został pozostawiony niezidentyfikowany przedmiot, mogący być materiałem wybuchowym.

Gdy żądanie terrorystów zostało spełnione, mężczyźni wraz z zakładnikiem wyjechali z terenu zbiornika, kierując się w stronę Mucharza. W trakcie pościgu zderzyli się z samochodem dostawczym, w wyniku czego potrącili cztery osoby stojące na przystanku. Mężczyźni kontynuowali ucieczkę, ale pomylili drogę i skierowali się w stronę lustra wody. Z uwagi na dużą prędkość zderzyli się ponownie, tym razem z samochodem wędkarza, który wracał z łowienia ryb. W efekcie, samochód wędkarza wpadł do wody i został zatopiony. W wyniku czynności pościgowych sprawcy zostali zatrzymani. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia czynności podjęła grupa płetwonurków, która wyciągnęła wędkarza z wody, a następnie strażacy za pomocą specjalnego dźwigu wydobyli samochód na brzeg.

Ćwiczenia z bliska obserwowała m.in. Katarzyna Kiwior, kierownik Oddziału Spraw Obronnych w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, która tak jak w poprzednim roku, była pod ogromnym wrażeniem ich poziomu.

W ćwiczeniach obronnych, które organizuje starosta Bartosz Kaliński, uczestniczymy co roku, choć powiaty mają obowiązek przeprowadzać je raz na trzy lata. Tegoroczne ćwiczenia są dla mnie zatem szczególnie ważne, bo nie jesteście do nich zobligowani, a mimo to je organizujecie. Kiedy byłam u was rok temu powiedziałam "tak trzymać dalej" i myślałam, że to już jest ten poziom, którego nie da się przekroczyć. To co dzisiaj obserwowaliśmy, pozwala nam z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że to jest jeszcze poziom wyżej. Ta koordynacja, którą pokazaliście, to współdziałanie między służbami, zazębianie się i wynikanie jednego zdarzenia z drugiego to był najwyższy poziom – podkreśla Katarzyna Kiwior z MUW w Krakowie.

Wiele na to wskazuje, że dzięki rekomendacji Katarzyny Kiwior w przyszłym roku powiat wadowicki otrzyma w nagrodę organizację wojewódzkich ćwiczeń obronnych, które odbędą się pod nadzorem premiera Mateusza Morawieckiego.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.