Nad Wadowicami i okolicą przeszła niewielka, ulewa po której pojawiła się pierwsza "wiosenna" tęcza
Pierwsza "wiosenna" tęcza po zimie. Ale powróci śnieg i mróz

Nad Wadowicami i okolicą przeszła niewielka, ulewa po której pojawiła się pierwsza "wiosenna" tęcza. Niestety  synoptycy zapowiadają wiatr oraz powrót śniegu i mrozu. Na szczęście krótkotrwały.

Pogoda w weekend zrobiła miłą niespodziankę. Ocieplenie i prawie "wiosenne" słońce spowodowało, że sporo wadowiczanie wyruszyli na spacery czy wybrali się na dłuższe przejażdżki rowerowe.

W poniedziałek (12.03) niestety przeszła niewielka ulewa, po której nad Wadowicami i okolicą pojawiła się pierwsza "wiosenna" tęcza. To zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku powstającego w wyniku rozszczepienia światła słonecznego, załamującego się i odbijającego wewnątrz licznych kropli wody (np. deszczu lub mgły). W tęczy występuje niemal ciągłe widmo kolorów, ale zazwyczaj widzimy barwy czerwoną (na zewnątrz łuku), pomarańczową, żółtą, zieloną, niebieską, indygo i fioletową (wewnątrz łuku). Najczęściej obserwowana jest tęcza główna, lecz mogą pojawić się także tęcze wtórne. Tęcza pojawia się często w mitologii, religii, literaturze i sztuce. Tęczowa flaga stanowiła symbol masońskiego zakonu Order of the Rainbow Girls (7 barw). Flagę z sześcioma barwnymi pasami (bez koloru indygo) ustanowiły za swój symbol osoby LGBT.

Niestety jak mówi przysłowie "w marcu, jak w garncu". Synoptycy zapowiadają na koniec tygodnia powrót śniegu i mrozu. Temperatura  w dzień spadnie do -6 a w nocy nawet do -11 stopni. Na początku przyszłego tygodnia czeka nas znowu ocieplenie.

Z kolei Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach ostrzega przed silnym wiatrem z południa i południowego zachodu, o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach nawet do 85 km/h.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 dert 2018-03-13 20:06
9Bf co to za wiatr
Cytować
0 #2 nikt ważny 2018-03-14 13:27
9 w skali boforta czy jakoś tak
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.