Kilka zastępów strażaków zawodowych i druhów ochotników gasiło pożar sadzy w kominie w jednym z d
Na sygnale do pożaru sadzy. Straż apeluje o dbanie o instalacje

Kilka zastępów strażaków zawodowych i druhów ochotników gasiło pożar sadzy w kominie w jednym z domów przy ulicy Kościelnej w Wieprzu. Straż i kominiarze apelują o regularne czyszczenie kominów i dbanie o instalacje grzewcze.

W środę (14.02) wieczorem służby ratunkowe zostały poinformowane o pożarze w jednym z domów na ulicy Kościelnej w Wieprzu. Na miejsce zadysponowano strażaków zawodowych z JRG Andrychów oraz druhów ochotników z OSP Wieprz. Na miejscu okazało się, że zapaliły się sadze w kominie. Szybko poradzono sobie z zagrożeniem, nic na szczęście nikomu się nie stało.

To kolejne tego typu zdarzenie w powiecie wadowickim w ostatnich kilku godzinach. Rano strażacy zawodowi z JRG Wadowice i druhowie z okolicznych OSP interweniowali przy pożarze sadzy w kominie w jednym z domów w Ryczowie. Tu również na szczęście wszystko skończyło się dobrze.


Tego typu pożary to zazwyczaj efekt zaniedbań. Straż apeluje o regularne czyszczenie kominów i dbanie o instalacje grzewcze. W przypadku zauważenia pożaru w kominie należy jak najszybciej wygasić ogień w piecu lub kominku, zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry. Wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać pomoc, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku.

Nie wolno wlewać wody do palącego się komina, grozi to jego rozerwaniem. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny "cichy zabójca" - tlenek węgla (czad).

(PK)
(zdjęcie: OSP Wieprz)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 Kominiarz 2018-02-15 09:54
Zlikwidowalisci e obowiazkowe coroczne czyszczenie kominow to zamiast kominiarzy jezdza Strazacy i reszta.
Moze wybudujcie nowa "AULLE" do debaty ??? e -- wy macie na to program komputerowy ktory za was mysli.
Jak on sie nazywa ?
Wymagac ! Brac ! nic nie robic !!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.