W naszym regionie rozpoczęły się ferie zimowe. To czas zabawy i odpoczynku ale również okres, w któ
Bezpieczne ferie. Policja uczula

W naszym regionie rozpoczęły się ferie zimowe. To czas zabawy i odpoczynku ale również okres, w którym dzieci i młodzież jest szczególnie narażona na różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje zarówno podczas zabaw na świeżym powietrzu, jak i będąc w domu.

Uczniowie z Małopolski rozpoczęli w poniedziałek (12.02) ferie zimowe. Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego czuwa policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Policja zapewnia też bezpieczeństwo narciarzy na stokach. W ramach akcji "Bezpieczne ferie" policja i inspektorzy szczególnie kontrolują autokary. Mundurowi sprawdzają, czy dzieci są zapięte pasami bezpieczeństwa, czy podróżują w fotelikach, czy bagaże  są przewożone prawidłowo – w sposób niezagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego. Szybkie sprawdzenie stanu technicznego autokaru przed podróżą umożliwia również specjalna e-usługa www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Dla tych, którzy spędzają zimę na stoku, policja przygotowała specjalną stronę internetową - www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku. Internauci – dzieci i rodzice – znajdą na niej materiały informacyjno-edukacyjne oraz harmonogram działań realizowanych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Policja zwraca też uwagę na zagrożenia, na jakie narażone są dzieci i młodzież podczas ferii. Najczęściej występujące zagrożenia to spędzanie wolnego czasu z osobami, które prezentują zachowania świadczące o ich demoralizacji, zagrożenia wynikające z korzystania Internetu i innych urządzeń multimedialnych (cyberprzemoc, strony o treści pornograficznej, strony zawierające elementy agresji, gry internetowe niedostosowane do wieku użytkownika itp).

Mundurowi uczulają także na brak nadzoru ze strony rodziców lub innych osób dorosłych zobowiązanych do opieki, palenie papierosów, spożywanie alkoholu lub używanie innych środków w celu wprowadzanie się w stan odurzenia (narkotyki, dopalacze, leki itp.), przebywanie w miejscach zagrożonych i niebezpiecznych (zamarznięte rzeki, jeziora, stawy, przeręble, tereny kolejowe, tereny budowlane itp).
 
Łatwowierność i naiwność dziecka są często przyczynami kłopotów. Dlatego też niezbędne jest wyrobienie w dziecku odruchu nieufności wobec osób nieznajomych: przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalania się z obcymi, wsiadania do pojazdów kierowanych przez  osoby obcych. Podczas nieobecności warto uczulić dzieci aby nie otwierały drzwi obcym, nie prowadziły rozmów telefonicznych z osobami nieznajomymi, nie przekazywały osobom obcym informacji na temat tego, gdzie znajdują się rodzice, kiedy wrócą, opowiadania o wyposażeniu mieszkania, sprzęcie technicznym, dłuższych wyjazdach, itp.


Numery alarmowe przydatne w przypadku zagrożenia:

  • 112 –telefon ratunkowy (komórka)
  • 997 –policja
  • 998 –straż pożarna
  • 999 –pogotowie ratunkowe
  • 601 100 300 – numer ratunkowy w górach

(AS)
(zdjęcie: KPP Wadowice)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.