Wadowiczanie tłumnie odwiedzają dziś kościoły aby wziąć udział w mszy świętej na znak pokuty: w
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post

Wadowiczanie tłumnie odwiedzają dziś kościoły aby wziąć udział w mszy świętej na znak pokuty: w Popielec kapłani posypują ludziom głowy i czoła popiołem, Środa Popielcowa jest początkiem przygotowania się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Od dziś pościmy.

Środa Popielcowa (Popielec) to w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Podczas mszy świętej kapłan znaczy głowy wiernych popiołem, przypominając, że "prochem jesteśmy i w proch się obrócimy", co ma przypomnieć człowiekowi o kruchości jego życia i nieuchronnej śmierci.

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (osoby między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków. Z tej przyczyny wadowickie sklepy rybne oraz te oferujące ryby przeżywają dziś prawdziwe oblężenie. Króluje śledź.

Choć w ten dzień wadowiczanie tłumnie ściągają do kościołów, obecność na mszy nie jest obowiązkowa. W ten dzień rozpoczyna się Wielki Post, trwający 40 dni okres nawrócenia i pokuty - przygotowanie do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Popiol 2018-02-14 12:39
Podaruje popiol orginalny z urna.
Z prochus powstał w proch się obrocisz!
Cytować
+4 #2 dd 2018-02-14 13:25
Ryba to też mięso . Ciało każdego zwierzęcia jest mięsem.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.