Dobra wiadomość dla kierowców. Biała droga od Andrychowa do Nidku doczeka się modernizacji podobnie
Jest kasa na Białą Drogę i "piekielne osuwisko" w Tomicach

Dobra wiadomość dla kierowców. Biała droga od Andrychowa do Nidku doczeka się modernizacji podobnie jak "piekielne osuwisko" w Tomicach. Powiat wadowicki pozyskał ponad 8,2 miliona dotacji unijnej na te przedsięwzięcia.

Władze powiatu wadowickiego biorą się za zmory kierowców. Chodzi o modernizację Białej drogi od Andrychowa do Nidku oraz zabezpieczenie "piekielnego osuwiska” w Tomicach. Na oba te zadania pozyskano łącznie ponad 8,2 mln zł dotacji unijnej. Większość z tej kwoty, 7,3 mln zł zostanie przeznaczona na kompleksową przebudowę Białej Drogi na linii Andrychów-Wieprz-Nidek.

W minionym tygodniu otrzymałem z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie umowę o dofinansowanie tej modernizacji i możemy już ogłaszać przetarg na wykonanie projektu. Będzie to największa w historii powiatu wadowickiego jednorazowa przebudowa drogi – mówi starosta Bartosz Kaliński

W ramach tej inwestycji wyłoniony w drodze przetargu wykonawca zmodernizuje 4-kilometrowy odcinek  trasy, od Andrychowa przez Wieprz do Nidku. Ale to nie wszystko. Wzdłuż całej modernizowanej trasy wybudowana zostanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa, a na terenie gminy Andrychów dodatkowo chodnik.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie blisko 10 mln zł, z czego aż 75% tej kwoty to dotacja z Unii Europejskiej. Pozostałe 25%, czyli 2,5 mln zł, pochodzić będzie z budżetu powiatu wadowickiego, choć jest duża szansa, że połowę tej kwoty uda się pozyskać z budżetów gmin Andrychów i Wieprz, przez teren których biegnie ta droga.

Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2018-2019. Z kolei jeszcze w tym roku powiat zabezpieczy osuwisko na ulicy Floriańskiej w Tomicach. Na to zadanie także udało się pozyskać sporą dotację unijną – 930 tys. zł.

Przypomnijmy, że piekielne osuwisko (nazwa od tomickiego przysiółka Piekło, na terenie którego się znajduje) od wielu lat jest zmorą mieszkańców ulicy Floriańskiej w Tomicach. Uaktywniło się wiosną 2010 roku po słynnej powodzi, w wyniku której osunął się nasyp, po którym biegnie droga. Doprowadziło to do pęknięcia i obniżenia asfaltu na odcinku około 40 metrów.  Stabilizacja osuwiska będzie polegać m.in. na: przebudowie istniejącego w tym miejscu przepustu, budowie kanalizacji deszczowej oraz budowie konstrukcji oporowej. Co więcej, w ramach inwestycji na długości 80 metrów zostanie wymieniony asfalt, wzdłuż którego powstaną także chodnik oraz pobocza i bariery.

(AS)
(zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Os.patria 2018-02-14 08:12
Ja się pytam kiedy oni nam zrobią obiecany chodnik? Latarnie są znak 60 a i tak strach wyjść na drogę gdzie jeżdżą jak wariaci i co rusz jest jakiś wypadek.. chodzi mi o pdcin k od herbapolu do rozwidlenia na Frydrychowic wieprz - Frydrychowice przybradz. Jak jadą samochody ciężarowe to jedynie skakać do rowu.. chodnik miał powstać a tu nie widać żeby robili coś w tym kierunku. Droga jest bardzo ruchliwa a dzieci co raz więcej
Cytować
+1 #2 QPa 2018-02-17 07:30
Ja się pytam kiedy zrobią drogę Tomice frydrychowice graboszyce. Chętnie ominął bym korki w radoczy właśnie ta droga tylko że przypomina ona taka uardzona trasę offroad po której chodzą jeszcze piesi
Cytować
0 #3 piotrek 2018-02-17 20:40
kiedy remont drogi andrychów - zator?
Cytować
+1 #4 Gosc 2018-05-03 00:30
Floriańska cała do remontu!!!
A tylko koło kościoła jest Nowy asfalt.... przypadek?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.