10-letniadziewczynka i dorosły trafili do szpitala. Zatruli się czadem w jednym  z mieszkań na Osiedl
Dziecko trafiło do szpitala. Zatruło się czadem

10-letniadziewczynka i dorosły trafili do szpitala. Zatruli się czadem w jednym  z mieszkań na Osiedlu Kopernika w Wadowicach. Straż apeluje o ostrożność.

W sobotę (10.02) wieczorem służby ratunkowe zostały poinformowane o zatruciu tlenkiem węgla w jednym z mieszkań na Osiedlu Kopernika w Wadowicach. Na miejsce zadysponowano strażaków zawodowych z JRG Wadowice oraz Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajął się 10-letnią dziewczynką i dorosłym, które poczuły się źle. Zostały przetransportowane do wadowickiego szpitala na obserwację. Strażacy stwierdzili mocne stężenie tlenku węgla, zarządzili wietrzenie pomieszczeń.

Strażacy apeluje o ostrożność. W sezonie grzewczym nasilają się przypadki zatrucia czadem. Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również podstępnym, cichym zabójcą. Czad jest gazem bezwonnym i niewidocznym dla ludzkiego oka. Nieco lżejszy od powietrza gromadząc się w pomieszczeniu jest pozbawiony jakiegokolwiek zapachu. Ma on zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną ludzkiej krwi, a przez to stanowi zagrożenie, ponieważ powoduje niedotlenienie.

Najczęstsze typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, mdłości, wymioty, apatia, utrata przytomności. W celu uniknięcia sytuacji stwarzającej zagrożenie zatruciem nie należy ogrzewać pomieszczeń za pomocą kuchni gazowych, w pomieszczeniach w których występuje spalanie paliwa należy zapewnić skuteczną wentylację. Nie należy zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienki oraz od przewodów wentylacyjnych. Łazienki, w których występuje piecyk gazowy należy wyposażyć w czujnik czadu. To niedrogie urządzenie może uratować życie.

W przypadku podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub strażą pożarną dzwoniąc na numery alarmowe: 998, 112.

(PK)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+9 #1 Zagrożony zatruciem 2018-02-10 19:39
Mądry prezesik ze Spółdzielni napisze zaś żeby: nie kąpać się w pomieszczeniach zamkniętych!!!j ak bierzesz prysznic to miej otwarte drzwi i okno!!!a w ogóle to najlepiej nawierci nam okna żeby był przewiew. Ja się pytam... ile kiedy ostatnio na Kopernika były czyszczone kominy bo kominiarzy nie było tutaj na dachu od dziesiątków lat!!! Tylko chodzą po mieszkaniach i... podpisz pani, no wiemy jak tu u Was jest. A ciąg w wentylacji zerowy. Niech ktoś weźmie się za tych darmozjadów spółdzielnianyc h i kominiarzy. Jakaś kontrol by się w tej sprawie przydała.
Cytować
+9 #2 Ed 2018-02-11 02:02
Tylko debil mając takie piecyki nie zainwestuje stówki w czujnik w łazience, po miesiącu drugiej stówki w czujnik w przedpokoju...
Cytować
-1 #3 Karol 2018-02-11 15:28
od tygodnia jest problem umyć naczynia, gdyż czujnik szaleje... 5min pracy piecyka, a na czujniku po 500 jednostek... Problem jest i to poważny bo rozwiązanie poważnego zagrożenia dla życia ogranicza się jedynie do ulotki na klatce pt: "Uwaga czad"
Cytować
-2 #4 Stefan 2018-02-11 20:52
Mieszkam na Osiedlu Kopernika. Ostatnimi czasy nie ma dnia żeby mi się czujnik nie włączał. Często po parę razy na dzień. Ostatnio po zwykłym umyciu zębów i przepłukaniu ust wodą czujnik się włączył i pokazywał ponad 500 jednostek.
Cytować
+1 #5 Do Zagrożony 2018-02-13 03:04
Ale ty jesteś niemądry
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.