Dzięki zaangażowaniu nauczyciel, uczniów, rodziców i lokalnych sponsorów, Zespół Szkół Samorząd
Defibrylator w tej szkole będzie służył mieszkańcom

Dzięki zaangażowaniu nauczyciel, uczniów, rodziców i lokalnych sponsorów, Zespół Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie wzbogacił się w urządzenie AED, czyli automatyczny defibrylator.

Takich urządzeń nigdy dosyć i oby były jak najrzadziej używane... Od poniedziałku (20.11) w Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie dostępne jest urządzenie AED, czyli czyli automatyczny defibrylator.  Może z niego skorzystać osoba udzielająca pierwszej pomocy drugiej osobie  w przypadku nagłego zatrzymania pracy serca. Użycie jest bardzo proste: wystarczy odkleić elektrody, przykleić je na klatkę piersiową pacjenta i zastosować się do wydawanych przez urządzenie komend. AED działa na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii.

Od wielu lat jesteśmy szkołą promującą bezpieczeństwo. Posiadamy certyfikat Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa i ciągle rozwijamy się w tej dziedzinie. Ostatnim naszym dużym przedsięwzięciem jest Projekt AED - zakup defibrylatora i udostępnienie go w sytuacji zagrożenia życia uczniom, pracownikom szkoły, jak i wszystkim mieszkańcom naszej wioski – mówi Nowinom Andrychowskim Zbigniew Grabowski, dyrektor ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie.

Urządzenie zostało zainstalowane dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli, rodziców i wielu przyjaciół szkoły a także oczywiście sponsorom. Zorganizowano też dwa duże kiermasze, a uzyskany dochód przeznaczony został właśnie na zakup defibrylatora.

Defibrylator za,montowany jest w korytarzu szkoły, ale jego docelowym miejscem będzie szkolny parking, aby każdy potrzebujący mieszkaniec w sytuacji zagrożenia mógł z niego skorzystać. Co więcej, w placówce planowane są szkolenia dla uczniów jak go używać.

To kolejne tego typu urządzenie w gminie Andrychów. Niedawno z inicjatywy radnego Rady Miejskiej w Wadowicach i kierownika Działu Pomocy Doraźnej i Transportu Sanitarnego ZZOZ w Wadowicach Macieja Kobielusa, w kościele św. Stanisława na osiedlu Lenartowicza w Andrychowie zamontowano AED. Warto dodać, że AED w lipcu 2014 zainstalowano również w północnej części placu Jana Pawła II w Wadowicach, tuż obok budynku magistratu i ulicy Krakowskiej, dzięki staraniom Grupy Medycznej OSP Wadowice i Urzędu Miejskiego w Wadowicach. Z kolei w lipcu tego roku o AED wzbogacił się komisariat policji w Kalwarii Zebrzydowskiej dzięki burmistrzowi Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego.

(MG)
(zdjęcie: Nowiny Andrychowskie)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 Aaaa 2017-11-20 19:55
Super!
Cytować
+1 #2 Tomasz 2017-11-21 07:23
Brawo! Inicjatywa godna naśladowania!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.