Dziś Zaduszki, odpowiednik pogańskiego Święta Dziadów. Ludzie odwiedzają cmentarze, wspominając sw
Zaduszki, czyli współczesny odpowiednik Dziadów. Ciągle trwa Akcja Znicz

Dziś Zaduszki, odpowiednik pogańskiego Święta Dziadów. Ludzie odwiedzają cmentarze, wspominając swoich zmarłych. Przypominamy, że na drogach powiatu ciągle trwa policyjna Akcja Znicz.

W czwartek (2.11) przypada Dzień Zaduszny, tzw. Zaduszki: polski współczesny odpowiednik pogańskiego Święta Dziadów. W tym dniu ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według ich wiary przebywają teraz w czyśćcu.

W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.

Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Na dzień modłów za dusze zmarłych („Zaduszki”) wyznaczył 2 listopada. W XIII wieku ta tradycja rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim. W naszym kraju tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju. W 1915 roku papież Benedykt XV na prośbę opata benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy msze: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża.

Kierowcom przypominamy, że ciągle trwa coroczna Akcja Znicz, co oznacza więcej policjantów na ulicach, więcej kontroli stanu trzeźwości kierowców, brak ulgowego traktowania dla tych, którzy łamią przepisy ale też i pomoc w kierowaniu ruchem w okolicach cmentarzy.

Na drogach powiatu wadowickiego panuje spory tłok, ale jak dowiadujemy się, nie doszło do żadnych poważniejszych zdarzeń.(MG)
(zdjęcia: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.