W Sułkowicach (gmina Andrychów) w jednym z domów podczas rozpalania pieca w kotłowni zasłabł 86-let
Mężczyzna zasłabł w kotłowni. Strażacy apeluja o ostrożność w sezonie grzewczym

W Sułkowicach (gmina Andrychów) w jednym z domów podczas rozpalania pieca w kotłowni zasłabł 86-letni mężczyzna. Zajęli się nim ratownicy medyczni. Straż apeluje o ostrożność w sezonie grzewczym.

W poniedziałek (9.10) wieczorem, w Sułkowicach (gmina Andrychów) w jednym z domów przy ulicy Farmerskiej doszło do groźnego zdarzenia. Podczas rozpalania pieca w kotłowni zasłał 86-letni mężczyzna.

Na miejsce zadysponowano strażaków zawodowych z JRG Andrychów, druhów ochotników z OSP Sułkowice Łęg oraz Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajął się mężczyzną. Został przetransportowany do wadowickiego szpitala. Na razie nie wiadomo co było przyczyną zasłabnięcia. Strażacy nie stwierdzili obecności tlenku węgla, nie było też dużego zadymienia, ale pomieszczenia przed przybyciem pomocy zostały przewietrzone.

Okres grzewczy trwa już od jakiegoś czasu. Straż i kominiarze apelują więc o bezpieczne korzystanie z urządzeń grzewczych i dokonywanie przeglądów przewodów kominowych. Kluczem do bezpiecznego użytkowania mieszkań są regularne kontrole oraz czyszczenie przewodów kominowych przez kominiarzy. To podstawa, o której nie wolno zapominać, a którą często wiele osób bagatelizuje.  Należy również stosować mikrowentylacje (pozycja klamki ¼ lub ¾ w zależności od rodzaju okna) lub też otwierać specjalne nawiewniki w oknach, które zostały w nie wyposażone, a także nie zatykać otworów nawiewnych w drzwiach łazienkowych.

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to przede wszystkim gazowe podgrzewacze wody, kotły gazowe centralnego ogrzewania, kominki, piece węglowe lub olejowe. Łazienki i pomieszczenia w których występuje piecyk gazowy należy wyposażyć w czujnik czadu. To niedrogie urządzenie może uratować życie. Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również podstępnym, cichym zabójcą. Czad jest gazem bezwonnym i niewidocznym dla ludzkiego oka. Nieco lżejszy od powietrza gromadząc się w pomieszczeniu jest pozbawiony jakiegokolwiek zapachu. Ma on zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną ludzkiej krwi, a przez to stanowi zagrożenie, ponieważ powoduje niedotlenienie. Najczęstsze typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, mdłości, wymioty, apatia, utrata przytomności.

W przypadku podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub strażą pożarną dzwoniąc na numery alarmowe: 998 oraz 112.
(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.