Przewrócone rusztowanie, połamane drzewa i gałęzie na drogach. Silny wiatr dotarł nad powiat wadowic
Wichura daje się we znaki. Połamane drzewa, przewrócone rusztowanie

Przewrócone rusztowanie, połamane drzewa i gałęzie na drogach. Silny wiatr dotarł nad powiat wadowicki. Strażacy mają sporo pracy. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie.

To może być niespokojna noc. Tak jak zapowiadali synoptycy, nad powiat wadowicki dotarł Okran Ksawery. Według prognoz w ciąg najbliższych kilku godzin możemy spodziewać się wiatru od 30 do 40 m/h a w porywach nawet do 100 km/h.

Strażacy już mają sporo pracy. Na Alei Matki Bożej Fatimskiej w Wadowicach silny wiatr przewrócił rusztowanie, postawione tutaj w związku z remontem kamienicy nr 3.  Nic na szczęście nikomu się nie stało, na szczęście w momencie upadku nie przechodził żaden pieszy ani nie przejeżdżał żaden samochód. Przejazd jest zablokowany, na miejscu pracują strażacy zawodowi z JRG Wadowice oraz także policja.

W Zygodowicach, Kleczy Dolnej, a także Roczynach połamane gałęzie drzew spadły na jezdnie. Podobnie jest w Witanowicach, gdzie przewrócone drzewo kompletnie zablokowało przejazd na drodze powiatowej między Witanowicami a miejscowością Tłuczań.

Wichura spowodowała także zerwanie linii niskiego napięcia m.in. w Spytkowicach i Paszkówce.

To może być niespokojna noc. W związku z wichurą starajmy się  unikać parkowania samochodów pod drzewami. W domach i mieszkaniach trzeba zabezpieczyć okna i usunąć wszystkie przedmioty z balkonów, tarasów i parapetów.

W związku z ostrzeżeniami II stopnia synoptyków, wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał w czwartek (5.10) doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Spotkanie miało na celu omówienie aktualnej sytuacji pogodowej, prognoz oraz przygotowania wojewódzkich służb, inspekcji i straży do usuwania ewentualnych szkód i utrudnień. Uczestniczy spotkania potwierdzili, że są przygotowani na ich wystąpienie. W oparciu o wzmocnione obsady i całodobowe dyżury pracuje straż i policja, gotowość do podjęcia ewentualnych działań zadeklarowało także wojsko. PKP zaleciło Zakładom Linii Kolejowych wzmocnić obsady zespołów szybkiego usuwania usterek i pogotowi awaryjnych. Ponadto zadysponowano pociągi sieciowe do osłony sieci trakcyjnej i usuwania skutków silnych wiatrów. Sytuację w całym województwie monitoruje właśnie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, zbierając meldunki od poszczególnych służb, inspekcji i straży.

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Maciej Mąka, OSP Woźniki)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.