Duchowni przygotowujący proces beatyfikacyjny ojca Rudolfa Warzechy przekazali akta procesu beatyfikacyj
Akta procesu beatyfikacyjnego ojca Rudolfa Warzechy już w Rzymie

Duchowni przygotowujący proces beatyfikacyjny ojca Rudolfa Warzechy przekazali akta procesu beatyfikacyjnego ojca Rudolfa Warzechy na ręce Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

Akta procesu beatyfikacyjnego ojca Rudolfa Warzechy trafiły do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dokumenty przekazali 27 września w Watykanie delegat arcybiskupa krakowskiego ds. beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, ks. dr Andrzej Scąber, wraz z postulatorem krakowskiej prowincji karmelitów bosych, o. dr. hab. Szczepanem T. Praśkiewiczem OCD. Towarzyszyli im związani z kandydatem na ołtarze księża kanonicy Michał Kliś z Libiąża i Stanisław Malarz z Jurgowa.

Ten kandydat na ołtarze, kapłan z otwartymi oczyma, gdyż dostrzegał zarówno materialną jak i duchową biedę ludzką, był nazywany specjalistą od spotkania człowieka z Bogiem i prezentuje świętość kapłańską i zakonną, o jakiej mówi Urząd Nauczycielski Kościoła całego okresu posoborowego, a zwłaszcza pontyfikatu św. Jana Pawła II, z którym znał się osobiście i którego odwiedził na Watykanie — informuje nas ojciec Szczepan Praśkiewicz, postulator procesu ojca Rudolfa, jego wychowanek w nowicjacie w 1977 roku, pracujący na co dzień w klasztorze w Wadowicach.

Liczące ponad 2,5 tysiąca stronic akta nt. świętości życia i cnót sługi Bożego, zgromadzone podczas kilkuletniego dochodzenia diecezjalnego, zostaną teraz poddane weryfikacji i ocenie merytorycznej w Stolicy Apostolskiej. Jeśli Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wyda dekret o ważności dochodzenia diecezjalnego, zostanie opracowana w sprawie cnót Ojca Rudolfa stosowna „Positio”, która stanie się przedmiotem analizy teologów konsultorów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz biskupów i kardynałów, członków tejże Kongregacji. Opierając się na ich opinii papież Franciszek będzie mógł podjąć ostateczną decyzję w sprawie heroiczności cnót tego polskiego karmelity bosego.

Przypomnijmy, że ojciec Rudolf Warzecha urodził się 14 listopada 1919 roku w Bachowicach koło Wadowic. Po ukończeniu niższego seminarium na wadowickiej, karmelitańskiej "Górce", został kapłanem karmelitańskim. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz dzieci, młodzieży, a także wychowawca zakonny, opiekun chorych, spowiednik i kierownik duchowy, apostoł szkaplerza karmelitańskiego, krzewiciel kultu św. Józefa i św. Rafała Kalinowskiego. Zmarł w opinii świętości 27 lutego 1999 roku w Wadowicach. 11 stycznia 2011 roku rozpoczęto w Krakowie jego proces beatyfikacyjny.

Zakonnik jest szóstym w gronie karmelitańskich kandydatów do chwały ołtarzy w Polsce. Są wśród nich także o. Anzelm Gądek, brat Franciszek Powiertowski, matka Teresa Marchocka, matka Teresa Kierocińska i Kunegunda Siwiec.

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: materiały prasowe Klasztoru Karmelitów Bosych w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Entalopia 2017-10-02 15:03
księża z Wadowic nie ... ? NIKT w delegacji ..?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.