13 września 1944 roku nad Zygodowicami zestrzelono amerykański samolot Liberator B-24 "Hell’s Angel".
Uczcili pamięć o amerykańskich lotnikach. Zginęli 73. lata temu nad Zygodowicami

13 września 1944 roku nad Zygodowicami zestrzelono amerykański samolot Liberator B-24 "Hell’s Angel". Dla upamiętnienia kolejnej rocznicy tamtych wydarzeń PTTK Oddział „Ziemia Wadowicka” wraz z Ośrodkiem Kultury Gminy Tomice zorganizowało  już po raz dwudziesty siódmy Rajd Lotników Hell’s Angel.

Miał on na celu uczczenie bohaterskiej śmierci 6 członków załogi bombowca Hell’s Angel – obywateli Stanów Zjednoczonych w walce o wyzwolenie Polski. Jednocześnie ideą rajdu było ukazanie uczestnikom walorów krajoznawczych Pogórza Śląskiego i Wielickiego oraz zachęcanie do uprawiania różnych form turystyki i rekreacji.

W czwartek (16.09) blisko 80 uczestników dotarło pod obelisk różnymi trasami: pieszą i rowerową. Na miejscu wzięli oni udział w kilku konkursach towarzyszących. Przygotowane one zostały przez organizatorów – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział "Ziemia Wadowicka". Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody, zaś uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkową plakietkę oraz ciepły posiłek.

Na zakończenie rajdu wójt gminy Tomice Witold Grabowski pogratulował wszystkim dotarcia do celu, przypomniał historię obelisku oraz poprosił o uczczenie poległych. Pod pomnikiem upamiętniającym lotników "Hell’s Angel", którzy zginęli 73 lat temu nad zygodowickimi polami okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele gminy Tomice oraz PTTK Oddział "Ziemia Wadowicka". Uroczystość uświetnił tez swą obecnością mjr pilot Tadeusz Gola z Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Warto nadmienić, że pomnik poświęcony poległym lotnikom jest jednym z 22 obiektów na szlaku "Lotnicze ślady w Karpatach" spełniającym zarówno funkcje turystyki kulturowej, jak i będącym wyrazem hołdu i pamięci dla wszystkich, którzy nad górami latali, zwyciężali i ginęli.

(LG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 mecenas 2017-09-14 21:21
moja mama pamięta tą katastrofe miała wtedy 12 lat opwiadała mi że jak spadał samolot to ciągły sie za nim kłęby dymu i przerażliwy świst spadającej maszyny i potworny huk i kłęby czarnego dymu i to z odległości ok 10 km
Cytować
+7 #2 kłamcy 2017-09-15 12:37
"PTTK Oddział „Ziemia Wadowicka” wraz z Ośrodkiem Kultury Gminy Tomice zorganizowało już po raz dwudziesty siódmy Rajd Lotników Hell’s Angel."?
Jakie to wierutne kłamstwo. PTTK Oddział „Ziemia Wadowicka” wraz z Ośrodkiem Kultury Gminy Tomice nie byli ani pomysłodawcami ani organizatorami pierwszych rajdów Hell's Angel. Oni sobie tylko przywłaszczyli i nazwę i prawa do organizacji imprezy, którą zainicjował pasjonat lotniczej historii wojennej z Wadowic pan Zygmunt Kraus. Do tego fakty te całkowicie rugują z pamięci zwłaszcza ludzi młodych. A przecież, kiedy rajd ten organizował pan Zygmunt Kraus, jego uczestnikom pamiątki wręczał Konsul USA z Krakowa. Tak pokazuje się samych siebie cudzym kosztem. Wstyd mi, że tak bezczelnie kradnie się cudze zasługi i nie wspomina uczestnikom rajdu nazwiska człowieka, któremu Gmina Brzeźnica zawdzięcza zygodowicki pomnik (bo on wcale nie leży na terenie gminy Tomice) oraz pamięć o załodze Liberatora B-24, po której pamiątki stanowią głowną ekspozycję w prywatnym Muzeum Polsko-Amerykań skim Hell's Angel w Wadowicach. Dla uściślenia faktów historycznych dodam, że inicjatorem budowy tego pomnika był pan Zygmunt Kraus, a wspierali go w tej inicjatywie m.in. nieżyjący już panowie Mutka i Bogunia. To pan Zygmunt Kraus swoim samochodem, wtedy jeszcze zdezelowaną skodą, dowoził wszystkie materiały a całą fałszywą historię do tych faktów, tak jak teraz dopisuje się historię rajdu, dopisał były wójt Tomic Gieruszczak i jego następcy.
Pewnie komentarz ten jako nieprawomyślny szybko zniknie. ale prawda pozostanie na screenach.
Cytować
-2 #3 przybysz 2017-09-15 22:06
Cytat:
#2 kłamcy 2017-09-15 12:37 "PTTK Oddział „Ziemia Wadowicka” wraz z Ośrodkiem Kultury Gminy
Uzupełniam. Autor zapomniał o wybitnym redaktorze lotniczym i prawniku, panu Edwardzie Wyroba. On to razem z panem Zygmuntem stawiał pomnik i kopał kamienie. Znany ze swej uczciwości, skromności i prawdomówności. Takich ludzi nasza Ojczyzna dzisiaj najbardziej potrzebuje.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.