Rozpoczyna się sezon grzewczy. Straż i kominiarze apelują  o bezpieczne korzystanie z urządzeń i do
Rozpoczyna się sezon grzewczy. Kominiarze apelują o ostrożność

Rozpoczyna się sezon grzewczy. Straż i kominiarze apelują  o bezpieczne korzystanie z urządzeń i dokonywanie przeglądów przewodów kominowych.

Temperatura za oknem robi się coraz niższa i w związku z tym rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Wraz z nadejściem jesieni, straż i kominiarze apelują o bezpieczne korzystanie z urządzeń grzewczych i dokonywanie przeglądów przewodów kominowych.

Kluczem do bezpiecznego użytkowania mieszkań są regularne kontrole oraz czyszczenie przewodów kominowych przez kominiarzy. To podstawa, o której nie wolno zapominać, a którą często wiele osób bagatelizuje. Ma ona jednak fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa. Aby uniknąć wypadków związanych z tlenkiem węgla, nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych w mieszkaniach i domach. Należy również stosować mikrowentylacje (pozycja klamki ¼ lub ¾ w zależności od rodzaju okna) lub też otwierać specjalne nawiewniki w oknach, które zostały w nie wyposażone, a także nie zatykać otworów nawiewnych w drzwiach łazienkowych.

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to przede wszystkim gazowe podgrzewacze wody, kotły gazowe centralnego ogrzewania, kominki, piece węglowe lub olejowe. Łazienki i pomieszczenia w których występuje piecyk gazowy należy wyposażyć w czujnik czadu. To niedrogie urządzenie może uratować życie.

Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również podstępnym, cichym zabójcą. Czad jest gazem bezwonnym i niewidocznym dla ludzkiego oka. Nieco lżejszy od powietrza gromadząc się w pomieszczeniu jest pozbawiony jakiegokolwiek zapachu. Ma on zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną ludzkiej krwi, a przez to stanowi zagrożenie, ponieważ powoduje niedotlenienie. Najczęstsze typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, mdłości, wymioty, apatia, utrata przytomności.

W przypadku podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub strażą pożarną dzwoniąc na numery alarmowe: 998 i 112.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.