Druhny i druhowie z OSP Wadowice hucznie świętują 150-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej Wadowice. Na
Tak OSP Wadowice świętuje swoje 150-lecie

Druhny i druhowie z OSP Wadowice hucznie świętują 150-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej Wadowice. Na wadowickim rynku zorganizowano z tej okazji wielki strażacki piknik, na którym sporo się dzieje.

We wrześniu 2017 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Wadowicach obchodzi jubileusz 150-lecia powstania. Z tej okazji druhny i druhowie zorganizowali w niedzielę (10.09) na wadowickim rynku wielki strażacki piknik.

Mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć tutaj zabytkowe strażackie pojazdy z  Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Muzeum Pożarnictwa w Alweerni oraz OSP Jordanów i OSP Ząb. Nie brakuje chętnych do robienia sobie z nimi zdjęć.

Strażacy przygotowali także pokazy ratownictwa medycznego, fotobudkę a także konkursy i zabawy. Najmłodsi mają sporo radości z zabaw sikawką i celowaniu strumieniem wody w cel jak i przejażdżką konnym drewnianym wozem strażackim. Jest też coś dla ucha: to występ orkiestr strażackich z OSP Chocznia i OSP Klecza.

Dla miłośników pożarnictwa nie brakuje stoiska ze strażackimi gadżetami. Można tu zakupić koszulki, hełmy, długopisy, kubki czy czapki. Na rynku przeprowadzona jest też zbiórka pieniędzy na nowy samochód gaśniczy dla OSP Wadowice.

Doskonałą pamiątką jest zakup albumy wydanego z okazji 150-lecia tej zacnej wadowickiej jednostki, tym bardziej, że wydawnictwo ukazało się jedynie w 200 egzemplarzach. Można w nim zobaczyć mnóstwo archiwalnych zdjęć, poczytać o historii czy o zasłużonych strażakach. Cen jak za taką perełkę niewygórowana, bo jedyne 50 złotych.

Piknik potrwa do godziny 17:00. Warto tam zaglądnąć.

Przypomnijmy, że początki działalności straży ogniowej w Wadowicach sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Za początek zorganizowanej ochrony przeciwpożarowej należy przyjąć datę 15 czerwca 1785 roku, kiedy na podstawie uchwały zarządu gminy w Wadowicach, znajdującej się w aktach miejskich ujętych w księdze inwentarzowej nr 32 /Kodeksy/, a która została opisana w sprawozdaniu z c.k. gimnazjum w Wadowicach za lata 1905 – 1907 podaje się m.in., że "również zorganizowano jakoby straż ogniową".

Straż ogniowa jako organizacja ludzi powołanych do określonego działania, tj. gaszenia, tłumienia, ratowania mienia i w określonej sytuacji kierowała się wyłącznie wytycznymi samorządu miejskiego. Dopiero w roku następnym w dniu 28 lipca 1786 roku został wydany patent cesarski o policji ogniowej oraz ustawa budowlana, które prawnie i formalnie regulowały całokształt spraw związanych z ochroną przeciwpożarową miast i miasteczek na terenie całej Austrii, a w tym również i Galicji jako jej części składowej.

Według postanowień ogólnych regulaminu miasto zostało podzielone na 3 dzielnie: śródmieście z przyległymi ulicami, przedmieście Gotowizna i Niwy oraz przedmieście Zaskawie. Wszystko to "celem zapewnienia szybkiego i energicznego ratunku podczas pożaru, tudzież przedsiębrania środków ostrożności od ognia".

Wadowicka OSP uchodzi za jedną z najstarszych w Polsce, a na pewno w jej południowej części. Dla porównania można wskazać, że w Krakowie nieformalne struktury Ochotniczej Straży Ogniowej założono w 1865 roku, czyli zaledwie dwa lata przez „Strażą pożarną ochotniczą” w Wadowicach.  

Wśród najsłynniejszych dawnych akcji wadowickich strażaków należy odnotować walkę z wielkim pożarem jaki wybuchł przy ulicy Tatrzańskiej w 1887 roku oraz zaawansowaną akcję gaśniczą w browarze Tetschlów w Jaszczurowej (1899 rok). Ochotnicy z Wadowic zasłużyli się również w ratowaniu życia mieszkańców Wadowic podczas wielkiej powodzi z 1903 roku, którą należy uznać za jedną z najdramatyczniejszych w dwudziestowiecznej historii miasta i regionu. Walczyli również z żywiołem wody w trakcie powodzi spowodowanej wylewem wód Choczenki w 1886 roku.  

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.