W weekend w Hotelu Młyn Jacka w Jaroszowicach 60 osób wzieło udział I Młyńskim Turnieju Scrabblowym
Przez dwa dni w Młynie rządzili scrabbliści

W weekend w Hotelu Młyn Jacka w Jaroszowicach 60 osób wzieło udział I Młyńskim Turnieju Scrabblowym o Puchar Burmistrza Wadowic. Najlepsi w układaniu literek okazali się Dariusz Kosz z Nysy, Bartosz Morawski z Gliwic oraz Artur Irzyk z Krakowa.

To był debiut w tym miejscu i jak na debiut wyszło chyba całkiem nieźle: w weekend Hotel Młyn Jacka w Jaroszowicach z inicjatywy Natalii Ogierman i przy pomocy przyjaciół i sponsorów zorganizował pierwszy w powiecie wadowickim oficjalny I Młyński Turniej Scrabblowy o Puchar Burmistrza Wadowic.

Dla tych co nie wiedzą, zabawa polega na układaniu słów ze wcześniej wylosowanych 7 liter. Wyrazy mogą być kładzione na planszy w dowolnym przypadku, liczbie, nie można układać nazw własnych. Gra toczy się do momentu wyciągnięcia z woreczka wszystkich 100 liter. Podczas kolejnych ruchów na planszy tworzy się charakterystyczna krzyżówka. W warunkach domowych można współgraczy przekonać do istnienia naprawdę wielu słów. Natomiast w grach turniejowych poprawność układanych przez przeciwnika wyrazów pomoże zweryfikować specjalnie do tego celu stworzony słownik elektroniczny, tzw. OSPS (Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty). Czas na partię dla każdego z graczy to 20 minut. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwa sędzia. Najbardziej aktywni scrabbliści na turniejach spotykają się nawet kilka razy w miesiącu.

W turnieju wzięło udział 60 osób z całej Polski, niektórzy aby pojawić się w Jaroszowicach z Mazur czy Warmii przejechali ponad 500 kilometrów! Nie da się ukryć, że w większości z nich to raczej osoby, które doskonale znają tą grę: kilku mistrzów Polski czy zdobywców Pucharu Polski, co tylko podniosło rangę zawodów. Na jaroszowickim turnieju pojawiło się jedynie 4 debiutantów (pośród nich był również burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, któremu raczej nie poszło najlepiej...). Nad całością czuwało sędziowskie oko Macieja Śliwy z Polskiej Federacji Scrabblowej.

Najlepsi w układaniu literek okazali się Dariusz Kosz z Nysy, drugie miejsce zajął Bartosz Morawski z Gliwic zaś trzecie Artur Irzyk z Krakowa. Najlepszą debiutantką okazała się Marta Majewska z Wadowic.

Jak na debiut tutaj turniej wypadł bardzo dobrze, zarówno pod względem ilości osób biorących w nim udział jak i organizacyjnie. Generalnie to mój pierwszy turniej w tym roku i to po dłuższej przerwie, więc troszkę jeszcze czułem się niepewnie, ale jak widać, udało się. Gram od ponad 10 lat, najpierw tata grał ze starszym bratem w podobną grę do Scrabble w domu, wtedy jednak byłem za mały żeby w to zagrać, a że wyglądało to interesująco to zainteresowałem się tym. Potem spotkałem się ze Scrabble w Internecie i tam już złapałem tego bakcyla – mówi nam 25-letni Dariusz Kosz z Nysy, zwycięzca I Młyńskiego Turnieju Scrabblowego o Puchar Burmistrza Wadowic.

Turniej odbył się pod patronatem Polskiej Federacji Scrabble, która zakwalifikowała go do  prestiżowego cyklu „Mistrzostwa Regionów”.  Patronat medialny nad zawodami objął portal WadowiceOnline.pl. Jak mówią nam organizatorzy, są szansę, że "młyński" turniej będzie odbywał się regularnie i na stałe wejdzie do scrabblowego kalendarza.

Pełne wyniki I Młyńskiego Turnieju Scrabblowego o Puchar Burmistrza Wadowic TUTAJ.

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Marcin Guzik, Marcin Bańdo)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.