I Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach  upamiętniło 135. lecie linii kolejowej nr 117 jak i sportu
W wadowickim liceum sportowa impreza na której uczczono 135. lecie linii kolejowej nr 117

I Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach  upamiętniło 135. lecie linii kolejowej nr 117 jak i sportu w Wadowicach. Przygotowano prelekcję, połączono to wszystko z II memoriałem Tadeusza Jamrozika i Marii Zaczyńskiej, profesorów tej zacnej wadowickiej szkoły.

We wtorek (28.11)I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach odbył się II Memoriał Profesorów Tadeusza Jamrozika i Marii Zaczyńskiej, nauczycieli wychowania fizycznego tej zacnej szkoły, połączony ze 135-leciem linii kolejowej nr 117.

Po powitaniu gości, wprowadzeniu sztandarów kolejarskich i szkoły, referat "Rola kolei w życiu mieszkańców powiatu wadowickiego" wygłosił dr hab. Andrzej Nowakowski, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie linii kolejowej nr 117 przez Wadowice, Andrychów do  Bielska-Białej.  To jednotorowa, zelektryfikowana, drugorzędna linia kolejowa położona w granicach dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Została otwarta 1 czerwca 1888 roku. Jeszcze dekadę temu groziła jej likwidacja, na szczęście tak się nie stało i w ostatnich latach przeszła gruntowny remont, niestety nie na całym odcinku. W ostatnim czasie połączenia na niej, w związku z pogarszającąsię ofertą busową, przeżywają renesans. Powstała tutaj niedawno mijanka w Barwałdzie Średnim a także odbudowano łącznicę w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest też szansa, że niedługo pojawią się na niej pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Wadowic i Andrychowa, co pozwoliłoby na jeszcze większe znaczenie pociągu jako środka lokomocji.

Zobacz: Monografia o linii kolejowej nr 117. Miłośnicy kolei muszą ją mieć!

Po wysłuchaniu hymnu Sokoła, odbył się trójmecz w piłce ręcznej chłopców i turniej sprawnościowy. Ze zmagań zwycięsko wyszła drużyna z Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z kolei o tytuł najsprawniejszej uczennicy i najsprawniejszego ucznia walczyli uczniowie z sześciu placówek. Drużynowo nie miał sobie równych wadowicki „Gimpel”. W rywalizacji indywidualnej pierwsze miejsce wśród dziewcząt zdobyła Zuzanna Fiałek z „Wadowity”, a wśród chłopców – Grzegorz Smaza z Zespół Szkół Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Andrychowie

Memoriał  był też okazją do przypomnienia o działalności ruchu sokolego w powiecie wadowickim. Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" zainicjowała w 1887 roku młodzież związana z gimnazjum w Wadowicach. "Sokół" wadowicki był trzynastym gniazdem w Galicji. Skupiał młodzież gimnazjalną, warstwę inteligencką, wolne zawody i klasę średnią. Członkowie „Sokoła” uprawiali sport oraz zajmowali się edukacją historyczno-patriotyczną, działalnością kulturalną i dobroczynną. Od 1898 roku "Sokół" działał w Kalwarii Zebrzydowskiej, pięć lat później w Andrychowie, od 1911 roku w Choczni. Wadowicki "Sokół" posiadał własny gmach i sztandar. W latach 1930-1938 na deskach "Sokoła" występował Karol Wojtyła, wtedy uczeń gimnazjum. W 1949 roku władze komunistyczne zakazały jego działalności, a budynek przeznaczono na dom kultury. "Sokół" w Wadowicach został reaktywowany w 1990 roku., od 2007 roku posiada nowy sztandar. 

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.