Wadowice podpisały umowę na budowę pierwszego w regionie pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierz
Wadowice podpisały umowę na budowę nowego boiska na Skawie

Wadowice podpisały umowę na budowę pierwszego w regionie pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią na stadionie MKS Skawa. Inwestycja warta ponad 4 miliony złotych ma zostać wykonana jeszcze w tym roku.

Gmina Wadowice podpisała we wtorek (27.07) umowę na budowę nowego  pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią na stadionie MKS Skawa Wadowice. Inwestycję wykona PHU "Gawlik" z Oświęcimia. Koszt prac to 4 miliony 388 tysięcy złotych. Większość kwoty miasto pozyskało z dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

To ma być najnowocześniejsze i jedno z największych boisk w Małopolsce zachodniej, ze sztuczną nawierzchnią i polem gry o wymiarach 105 x 68 metrów plus rozbiegi (5 x 3 m.) zaś płyta będzie tak duża, że w czasie treningów i meczów młodzieżowych drużyn będzie można ją podzielić na cztery, a nawet sześć orlików.

Boisko ma być wyposażone w dwie duże bramki (seniorskie) aluminiowe (7,32 x 2,44 metra) montowane w tulejach, sześć przenośnych bramek (5 x 2 metra) do rozgrywek młodzików i orlików oraz dwie 12-osobowe kabiny dla zawodników rezerwowych. Obiekt otoczony będzie piłkochwytami o wysokości 8 metrów, ogrodzeniem o wysokości 120 centymetrów oraz chodnikami. Wzdłuż linii bocznej zaprojektowana została trybuna, która zostanie wykonana w kolejnym etapie. Cały obiekt zostanie oczywiście oświetlony za pomocą masztów i umieszczonych na nich projektorów LED do obiektów sportowych.

Prace mają zostać wykonane jeszcze w tym roku.

 

Burmistrzowi Bartoszowi Kalińskiemu, fanowi piłki nożnej dalej zdaje się, że "gała" to nasz sport narodowy, czemu jednak mocno przeczą m.in. wyniki naszej reprezentacji w ostatnich mistrzostwach Euro czy stan polskiej piłki w ogóle. Pojawiają się oraz głośniejsze głosy mieszkańców, że w Wadowicach jest sporo osób uprawiających inne sporty. Zwracają oni uwagę, że na stadionie Skawy oprócz utopijnej "Areny Wadowice" - oczka w głowie włodarza, przydałaby się oprócz kolejnych piłkarskich boisk, sensowna bieżnia dla biegaczy, bo to co jest teraz woła o pomstę do nieba, jakiś tor rolkowy dla jeżdżących na rolkach czy deskorolkach, nie mówiąc już o torze rowerowym z prawdziwego zdarzenia i innych obiektów, bo miejsca do zagospodarowania jest tu sporo, potrzebne są jedynie chęci i jakieś konsultacje wśród mieszkańców dotyczące potrzeb.

Warto przypomnieć, że poprzednik Kalińskiego, burmistrz Mateusz Klinowski miał nieco mniej piłkarskie i bardziej interesujące dla przeciętnego mieszkańca plany na zagospodarowanie terenów przy ulicy Błonie i Stadionu Skawy Wadowice, który poza Orlikiem i nowym boiskiem lata świetności mają już zdecydowanie dawno za sobą. W 2018 roku gmina Wadowice otrzymała z województwa małopolskiego 4,6 miliony złotych na Wadowickie Centrum Rekreacji.

Na stadionie Skawy, na powierzchni ponad 2 ha miały powstać: arena lekkoatletyczna wraz z boiskiem do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych przykryte halą pneumatyczną o wymiarach 36x54 m (w miejscu obecnych kortów tenisowych) oraz plac zabaw z minigolfem i labiryntem o długości około 100 metrów. Według planów na arenie można było trenować kilkanaście konkurencji lekkoatletycznych, w tym skok w dal i trójskok, skok wzwyż oraz pchnięcie kulą, a bieżnia z 6 torami umożliwiłaby przeprowadzanie zawodów w biegach płaskich, przez płotki oraz z przeszkodami (na łuku powstanie bowiem specjalny rów z wodą). Ostatnim „sportowym” elementem miała być strefa sportów aktywnych z torem rowerowym, skateparkiem i strefą fitness. Ten teren uzupełnić miał też pawilon gastronomiczny z tarasem oraz promenada. Całość zawierałaby alejki, zieleńce, ławki, stojaki rowerowe, oświetlenie i monitoring a nawet strefa relaksu z 25 hamakami. Pomyślano też o aspekcie ekologicznym – na całym terenie miało nie zabraknąć urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, tzw. drzew solarnych, a na dachu pawilonu – paneli solarnych.

Ambitne plany pogrzebały wybory oraz następca, bo burmistrz Bartosz Kaliński plany poprzednika wrzucił do kosza.

Tak miało wyglądać Wadowickie Centrum Rekreacji zaplanowane za czasów burmistrza Mateusza Klinowskiego:

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 zajc 2021-07-27 11:14
po co komu to potrzebne
Cytować
+7 #2 haha 2021-07-27 11:33
Kolejny wałek a co z Areną głąbów ?
HAHa precz z ciulem z łączań i jego wyznawcami
Piętnować tą głupotę
Cytować
+13 #3 Stiff 2021-07-27 11:33
Chyba każdy, kto w ostatnim czasie był na orliku, zauważy, że także ten obiekt ma lata świetności dawno za sobą. Zużyta, porwana nawierzchnia, która grozi wręcz kontuzją, oświetlenie sprawne w połowie, grzyb w szatniach. Wizytówka miasta jak się patrzy.
Cytować
+1 #4 kibic 2021-07-27 11:41
Jeżeli ktoś mądrze będzie tym zarządzał, takie boisko będzie mogło generować naprawdę przyzwoity zysk, szczególnie w miesiącach listopad-marzec . Kluby piłkarskie z okolicy, a jest ich naprawdę sporo w końcu nie będą musiały kursować do Szczyrku, Czechowic , Krakowa czy Lachowic.
Cytować
-5 #5 M. 2021-07-27 12:06
Czy obiekt będzie dostosowany dla ludzi z niepełnosprawno ściami?
Cytować
-11 #6 ej no 2021-07-27 13:15
Cytat:
Czy obiekt będzie dostosowany dla ludzi z niepełnosprawno ściami?
Nie bo głosowały na głąba z łączań czasem oślepione swoją głupota a czasem pod naciskiem sióstr zakonnych
wiec dostają to na co zasłużyły przykro mi
Cytować
+3 #7 Klepka 2021-07-27 14:03
Okręgówka i takie boisko hahaha
Cytować
+5 #8 Wow 2021-07-27 14:37
Klinowski juz miał swoje 5 minut i tego niewykorzystał
Cytować
-3 #9 marc 2021-07-28 10:11
Sport w Wadowicach to Skawa i Karol. Kluby, które zżerają budżetowe pieniądze a także te z funduszów AAA. Rocznie to ponad 1,5 mln złotych. Pilotem politycznym samorządowego sportu w imieniu właścicielki miasta i powiatu jest jak się wydaje, radny powiatowy Marek Ciepły. Ma za to trzymać w dyspozycji i posłuszeństwie Radę i Zarząd Powiatu. Sport nie ma służyć mieszkańcom i mieć jakieś sukcesy. Ma realizować zasady demokracji czyli poddaństwa i wykorzystywać budżet na ten cel przeznaczony. Tak się zresztą obsadza wszystkie magistrackie i powiatowe agendy. Inteligent Klinowski był idealistą w interesie miasta, czego nie mogą pojąć mieszkańcy wychowani przez jego poprzedniczkę w strachu i posłuszeństwie wobec autokratyzmu samorządu. Pojmują to dobrze ci wszyscy na służbie u decydentów lokalnego PiS. Od radnych i działaczy po kierowników, dyrektorów i hejterów też.
Cytować
-2 #10 Asfalt 2021-07-30 16:21
Nawierzchnia najlepiej Asfaltowa względnie brukowa tak jak wszystko w Wadowicach
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.