Burmistrz Kaliński pochwalił się wizualizacją swojego oczka w głowie, zapowiadanego jeszcze w kampan
Burmistrz Kaliński pochwalił się wizualizacją swojego oczka w głowie: Areny Wadowice. Co myślicie?

Burmistrz Kaliński pochwalił się wizualizacją swojego oczka w głowie, zapowiadanego jeszcze w kampanii wyborczej: Areny Wadowice. Co myślicie?

Jeszcze w czasie wyborów samorządowych jednym z zapowiedzi obecnego burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego była słynna już Arena Wadowice czyli hala widowiskowo-sportową. Minęły dwa lata i w końcu włodarz zaprezentował wizualizację swojego oczka w głowie, które według planów ma powstać na ulicy Błonie, w pobliżu stadionu Skawy i planowanej od lat południowej obwodnicy miasta.

Bryła obiektu nawiązuje architekturą do lokalnego górskiego krajobrazu i istniejącego otoczenia. Według wstępnych założeń widownia hali będzie liczyć około 1000 miejsc z możliwością dołożenia kolejnych kilkuset👥 . Arena dostosowana będzie nie tylko do organizacji imprez sportowych - z pełnowymiarowymi boiskami do gier zespołowych⚽🏀🏐 , ale również do spotkań biznesowych, koncertów i innych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych 🎤🎸🤝🕴 – ogłosił dumnie na Facebooku burmistrz Bartosz Kaliński.

Jak zapowiada arena będzie centrum olimpijskich przygotowań BMX z pierwszym w Polsce olimpijskim torem BMX, zaś na obiekcie tym trenować będą czołowi kolarze BMX w Polsce, m.in. z klubu Aquila Wadowice, w składzie którego mamy wielu medalistów mistrzostw Polski w tej dyscyplinie sportu. Tor wraz z widownią zewnętrzną wkomponowane będą w formę całego budynku .

Poza główną halą w obiekcie znajdzie się m.in. miejsce na salę treningową, część gastronomiczną i konferencyjną. W planach jest również budowa olimpijskiej ścianki wspinaczkowej, sali do sportów walki  oraz utworzenie biur naszych stowarzyszeń. Hol areny wraz z antresolą to miejsce przeznaczone do odpoczynku i spotkań towarzyskich przed rozpoczęciem danego meczu lub koncertu. W przestrzeni tej będzie również możliwość organizacji wystaw, konferencji, targów lub innych wydarzeń. Na drugiej kondygnacji budynku powstanie przeszklona strefa VIP i restauracja , do której będzie można wejść zarówno z budynku, jak i z zewnątrz.

Jak podkreśla sam włodarz, budżetu gminy Wadowice nie stać na tak ogromną inwestycję. Do stworzenia koncepcji nie wynajęto firmy zewnętrznej i nie zapłacono ani złotówki za to: autorką wizualizacji Areny Wadowice jest zdolna urzędniczka – Katarzyna Maciąg-Pająk. Według Kalińskiego, za kompleksowy projekt budowlany i wykonawczy oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń i zgłoszeń gmina też nic nie zapłaci: pozyskała na ten cel 2 miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i jeszcze w tym roku ma być ogłaszamy przetarg.

Budowę zrealizujemy ze środków zewnętrznych, o które będziemy aplikować. Ostatnie lata pokazały, że potrafimy je pozyskiwać. Funkcjonowanie Areny będzie miało również charakter komercyjny, co pozwoli na pokrycie znacznej części kosztów utrzymania obiektu – dodaje burmistrz Bartosz Kaliński.

Zobaczcie wizualizację Areny Wadowice:

 

Wielu mieszkańców Wadowic puka się w czoło i zastanawia się, po co Wadowicom, które raczej wioską olimpijską nie są i nigdy nie będą, zaś wydarzenia sportowe czy pochodne obsługiwane są przez istniejące całkiem niezłe hale sportowe, coś takiego jak Arena Wadowice.

Warto przypomnieć, że poprzednik Bartosza Kalińskiego, burmistrz Mateusz Klinowski miał nieco realniejsze plany na zagospodarowanie terenów przy ulicy Błonie i Stadionu Skawy Wadowice, który poza Orlikiem i nowym boiskiem lata świetności ma już dawno za sobą. W 2018 roku gmina Wadowice otrzymała z województwa małopolskiego 4,6 miliony złotych na Wadowickie Centrum Rekreacji.

Na stadionie Skawy, na powierzchni ponad 2 ha miały powstać: arena lekkoatletyczna wraz z boiskiem do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych przykryte halą pneumatyczną o wymiarach 36x54 m (w miejscu obecnych kortów tenisowych) oraz plac zabaw z minigolfem i labiryntem o długości około 100 metrów. Według planów na arenie  można było trenować kilkanaście konkurencji lekkoatletycznych, w tym skok w dal i trójskok, skok wzwyż oraz pchnięcie kulą, a bieżnia z 6 torami umożliwiłaby przeprowadzanie zawodów w biegach płaskich, przez płotki oraz z przeszkodami (na łuku powstanie bowiem specjalny rów z wodą). Ostatnim „sportowym” elementem miała być strefa sportów aktywnych z torem rowerowym, skateparkiem i strefą fitness. Ten teren uzupełnić miał też pawilon gastronomiczny z tarasem oraz promenada. Całość zawierałaby  alejki, zieleńce, ławki, stojaki rowerowe, oświetlenie i monitoring a nawet strefa relaksu z 25 hamakami. Pomyślano też o aspekcie ekologicznym – na całym terenie miało nie zabraknąć urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, tzw. drzew solarnych, a na dachu pawilonu – paneli solarnych.

Ambitne plany pogrzebały wybory oraz następca, bo burmistrz Bartosz Kaliński plany poprzednika wrzucił do kosza.

Tak miało wyglądać Wadowickie Centrum Rekreacji zaplanowane za czasów burmistrza Mateusza Klinowskiego:

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+20 #1 Ja 2021-01-12 19:29
UWAGA UWAGA !!!
Za chwilę wpadnie tu Dyru, ukrywający się pod nickiem Prawda i zacznie bluzgać. Niestety chłop wpadł, nie uważając na zwroty i słownictwo i teraz próbuje udawać, że "Dyru", to chodzi o jakiegoś dyrektora. A to nie prawda. I Dyru dobrze o tym wie, i wszyscy już się z Dyra śmieją, bo myślał, że się nikt nie skapnie, że to on. No cóż Dyru, słabo się zakamuflowałeś, a na co dzień udajesz takiego niby poważnego buhaha.
Cytować
+7 #2 wPiSdu 2021-01-12 19:32
Utopia za ciężki hajs o ile to w ogóle powstanie.

Miasto którego stadion przypomina orankę z lat siedemdziesiąty ch i nie ma porządnego boiska, a drużyna bezie niedługo pewnie w piątej lidze planuje obiekt jaki w takim mieście jak Kraków nie za bardzo by miał sens.

Patrze na to co proponował Klinowski i to był faktycznie całkiem niezły pomysł , w dodatku za realną i otrzymaną z dotacji kasę. Szkoda, że zablokowany przez następce
Cytować
+11 #3 Mieszkaniec 2021-01-12 19:34
No brawo , brawo . No ładne cacko... Tylko czy w dobie kryzysu , najgorszego po II wojnie światowej to jest potrzebne ? Dług publiczny naszego narodu rośnie prawie o miliard dziennie mamy już 1401000000! Może czas na żłobki na darmowe książki i szkoły , przedszkola darmowe objady w nich bo kto to będzie spłacać, emeryci? Zobaczcie jak polski naród się starzeje ! Wejdzie nowy rząd i będzie afera że podnoszą wiek emerytalny a tamci byli lepsi bo obniżyli . No ludzie państwo nie ma magicznej studni z której wyciąga sztabki tylko ma pieniążki z ludzi pracujących, mieszkających i kupujących no ale na to niestety trzeba pracować ! To nie Anglia że dorobili się na piractwie !
Cytować
+20 #4 Maro 2021-01-12 19:34
@wPiSdu

Klinowski, Klinowski - gdzieś słyszałem to nazwisko. To nie był jakiś klaun w cyrku objazdowym? :D
Cytować
-5 #5 wPiSdu 2021-01-12 19:42
Cytuję Maro:
@wPiSdu

Klinowski, Klinowski - gdzieś słyszałem to nazwisko. To nie był jakiś klaun w cyrku objazdowym? :D


Wadowice jeszcze zatęsknią za tym klaunem ;)
Cytować
+10 #6 Mieszkaniec 2021-01-12 19:49
Dlaczego Wadowice online pozwalają na takie boty? Pozwólcie się ludzia wypowiedzieć w niby demokratycznym kraju.
Cytować
+7 #7 Andrzej 2021-01-12 19:57
Bzdety
Cytować
+2 #8 mieszkaniec 2021-01-12 20:20
Cytuję Ja:
UWAGA UWAGA !!!
Za chwilę wpadnie tu Dyru, ukrywający się pod nickiem Prawda i zacznie bluzgać. Niestety chłop wpadł, nie uważając na zwroty i słownictwo i teraz próbuje udawać, że "Dyru", to chodzi o jakiegoś dyrektora. A to nie prawda. I Dyru dobrze o tym wie, i wszyscy już się z Dyra śmieją, bo myślał, że się nikt nie skapnie, że to on. No cóż Dyru, słabo się zakamuflowałeś, a na co dzień udajesz takiego niby poważnego buhaha.

A ja nie wiem kto to ? Zdzisek to dyru?
Cytować
+2 #9 Mieszkaniec 2021-01-12 20:23
Wadowice online zakończcie to batalię tych dwóch burmistrzów
Cytować
0 #10 Ja 2021-01-12 20:26
Cytuję mieszkaniec:
Cytuję Ja:
UWAGA UWAGA !!!
Za chwilę wpadnie tu Dyru, ukrywający się pod nickiem Prawda i zacznie bluzgać. Niestety chłop wpadł, nie uważając na zwroty i słownictwo i teraz próbuje udawać, że "Dyru", to chodzi o jakiegoś dyrektora. A to nie prawda. I Dyru dobrze o tym wie, i wszyscy już się z Dyra śmieją, bo myślał, że się nikt nie skapnie, że to on. No cóż Dyru, słabo się zakamuflowałeś, a na co dzień udajesz takiego niby poważnego buhaha.

A ja nie wiem kto to ? Zdzisek to dyru?


Nie, nie Zdzisek.
Cytować
-1 #11 mieszkaniec 2021-01-12 20:27
wszystko by się przydało! Sala biznesowa jest na smietniku !!!!!Jak robić coś to na 3 tyś miejsc i zawsze można na tym zarobić ! Gmina Wadowice duża,Sucha.Andr ychów,Kalwaria .kilka koncertów i zarobek jest.Kilka imprez w roku i sylwka można walnąć z rozmachem i na cały rok jest na opłaty.Ale myśliciel ma wizje z wieku ktory był.Teraz wystarczy zobaczyć jak ludzie się przemieszczają jak wolne .......itd.
Cytować
-1 #12 mieszkaniec 2021-01-12 20:30
A już myslalem że dobry i zły :))))
Cytować
+3 #13 Jedzie 2021-01-12 20:38
Jedzie mi to czołg hah gówno z tego projektu wyjdzie każdy to wie chyba że ktoś dzwoni na tajemniczy nr
Ale widać manipulacja plusami i minusami już sie zaczęła łoho ładne czary sie dzieją
I kogoś tutaj szukają że poprzednich postów widać jakiegos dyrektora chyba nono
Szykuje sie kolejny wałek ciula z łączań i kolejne brudne afery haha
Cytować
-1 #14 Prawda 2021-01-12 20:42
czy warto cytować jakiegoś płaskiego cwela który szuka jakiegos dyrektora który ma mu sie spuśćic do mordy chyba nie :D
Ale ciekawie sie zapowiada ta sytuacja i bardzo fajnie widać sie zakończy :D

Cytat:
Jedzie mi to czołg hah gówno z tego projektu wyjdzie każdy to wie chyba że ktoś dzwoni na tajemniczy nr
Ale widać manipulacja plusami i minusami już sie zaczęła łoho ładne czary sie dzieją
I kogoś tutaj szukają że poprzednich postów widać jakiegos dyrektora chyba nono
Szykuje sie kolejny wałek ciula z łączań i kolejne brudne afery haha
Więcej nic nie trzeba dodawać kolejny wałek
i kolejne trollowisko a manipulują bo im prawdą nie pasuje
A ideologia się roznosi i prawda po ludziach :)


Ps. Zawsze mogę chętnie besztać te płaskie trolle zwłaszcza że bardzo łatwo ich rozpoznać :)
Cytować
+13 #15 Mieszkaniec 2021-01-12 20:44
Panowie dość . Robicie się niesmaczni. Dlaczego nikt z was nie zajmie się sprawami dla każdego obywatela najlepszymi? Bierzcie przykład z gmin których się wybiera włodarza na długie lata a nie tylko na kadencję ! Czas na włodarza który zajmie się sprawami mieszkańców a nie swojego portfela !!!
Cytować
-1 #16 Ja 2021-01-12 20:45
Cytuję Jedzie:
Jedzie mi to czołg hah gówno z tego projektu wyjdzie każdy to wie chyba że ktoś dzwoni na tajemniczy nr
Ale widać manipulacja plusami i minusami już sie zaczęła łoho ładne czary sie dzieją
I kogoś tutaj szukają że poprzednich postów widać jakiegos dyrektora chyba nono
Szykuje sie kolejny wałek ciula z łączań i kolejne brudne afery haha


Dyru, zmieniłeś nick i myślisz, że się ukryjesz? Nadal nie uważasz na słownictwo. I nie używaj słowa "dyrektor", bo nie zbijesz nikogo z tropu. Nie chodzi o żadnego dyrektora, a jednym ze swoich poprzednich wpisów doskonale udowodniłeś, że wpadłeś na fajsbuku. Mamy Cię Dyru.
Cytować
-2 #17 Ja 2021-01-12 20:47
Jedzie i Prawda, to ten sam gość - Dyru, koleżka Klinowskiego, z udawanym zdjęciem na profilówce na fejsie.
Cytować
-6 #18 Ja 2021-01-12 20:55
Cytuję Mieszkaniec:
Panowie dość . Robicie się niesmaczni. Dlaczego nikt z was nie zajmie się sprawami dla każdego obywatela najlepszymi? Bierzcie przykład z gmin których się wybiera włodarza na długie lata a nie tylko na kadencję ! Czas na włodarza który zajmie się sprawami mieszkańców a nie swojego portfela !!!


Zgadzam się, ale póki co przegrańce od Klinowskiego z Dyrem na czele pod nickiem Prawda, robią z tego portalu rynsztok. Jak się tak dobrze przyjrzeć, to na wadowice24 dużo bardziej merytoryczne komentarze są. Tutaj siedzi w komentarzach, poza Tobą szanowny Mieszkańcu, sama gimbaza od Klinowskiego co wali minusy na oślep, a potem mają jeszcze pretensje, jak którykolwiek ich komentarz nie jest zielony. Nie zdają sobie po prostu sprawy, że wiele osób po prostu nie pisze, ale kliknie ocenę i większość ludzi wykopała Klinowskiego, ale że oni honoru nie mają, to szczekają cały czas, do znudzenia. Dyru pierwszy.
Cytować
+1 #19 Mieszkaniec 2021-01-12 21:17
Cytuję Ja:
Cytuję Mieszkaniec:
Panowie dość . Robicie się niesmaczni. Dlaczego nikt z was nie zajmie się sprawami dla każdego obywatela najlepszymi? Bierzcie przykład z gmin których się wybiera włodarza na długie lata a nie tylko na kadencję ! Czas na włodarza

który zajmie się sprawami mieszkańców a nie swojego portfela !!!


Zgadzam się, ale póki co przegrańce od Klinowskiego z Dyrem na czele pod nickiem Prawda, robią z tego portalu rynsztok. Jak się tak dobrze przyjrzeć, to na wadowice24 dużo




bardziej merytoryczne komentarze są. Tutaj siedzi w komentarzach, poza Tobą szanowny Mieszkańcu, sama gimbaza od Klinowskiego co wali minusy na oślep, a potem mają jeszcze pretensje, jak którykolwiek ich komentarz nie jest zielony. Nie zdają sobie po prostu sprawy, że wiele osób po prostu nie

pisze, ale kliknie ocenę i większość ludzi wykopała Klinowskiego, ale że oni honoru nie mają, to szczekają cały czas, do znudzenia. Dyru pierwszy.


Ale panowie w tej sytuacji chciałbym ale nie można iść na piwko a chciałbym (Panowie pewnie też) . Weźcie przykład ludzi z wojny jak walczyli o wolność naszego narodu . A już wcześniej wspomniałem że to jest najgorszy kryzys który już zasięgnął cały świat !a panowie tutaj się klucą którzy pamiętają czasy tyko o kawę pod sklepem. No proszę panowie zjednoczmy się w tej walce i bądźmy Polakami .
Cytować
+10 #20 Ivan 2021-01-12 21:37
Podobno ma być jeszcze wizualizacja lotniska :lol: :lol: :lol:
Cytować
-7 #21 :D 2021-01-12 21:37
Skoro zaczał sie czysty trolling i manipulacja minusami i plusami to jedziemy
No to jedziemy z koksem patrz cwelu mogę wkleić link z twoim kontem a tym nic nie możesz zrobić zrobic
haha płaski pracowniku
Takie sa wasze metody szmaaaaaty
szukaj dalej dyrektora który ci sie spuszcza do ryja
https://www.facebook.com/people/Mateusz-Kap%C5%82an/100059534435079

https://wadowiceonline.pl/polityka/4766-asystent-ewy-filipiak-nie-moze-pogodzic-sie-z-porazka

A wychalanie swojego portalu na innym to takie płaskie płytkie zachowanie WSTYD haha
Cytować
-1 #22 Prawda 2021-01-12 21:41
Tylko czekać aż redaktor uporządkuje ten burdel który tutaj zaczęli robić trolle bo im prawda nie pasuje
Zwłaszcza że mamy tylko jedyny portal w tym mieście a i tak go chcą zniszczyć
Cytować
-4 #23 Myk 2021-01-12 21:44
Cytuję wPiSdu:
Cytuję Maro:
@wPiSdu

Klinowski, Klinowski - gdzieś słyszałem to nazwisko. To nie był jakiś klaun w cyrku objazdowym? :D


Wadowice jeszcze zatęsknią za tym klaunem ;)

Już tęsknią.
Cytować
+1 #24 Mieszkaniec 2021-01-12 23:29
Cytuję Ja:
Cytuję Mieszkaniec:
Panowie dość . Robicie się niesmaczni. Dlaczego nikt z was nie zajmie się sprawami dla każdego obywatela najlepszymi? Bierzcie przykład z gmin których się wybiera włodarza na długie lata a nie tylko na kadencję ! Czas na włodarza który zajmie się sprawami mieszkańców a nie swojego portfela !!!


Zgadzam się, ale póki co przegrańce od Klinowskiego z Dyrem na czele pod nickiem Prawda, robią z tego portalu rynsztok. Jak się tak dobrze przyjrzeć, to na wadowice24 dużo bardziej merytoryczne komentarze są. Tutaj siedzi w komentarzach, poza Tobą szanowny Mieszkańcu, sama gimbaza od Klinowskiego co wali minusy na oślep, a potem mają jeszcze pretensje, jak którykolwiek ich komentarz nie jest zielony. Nie zdają sobie po prostu sprawy, że wiele osób po prostu nie pisze, ale kliknie ocenę i większość ludzi wykopała Klinowskiego, ale że oni honoru nie mają, to szczekają cały czas, do znudzenia. Dyru pierwszy.


Rządy pana Kalinskiego też mi się nie podobają . Trzeba słuchać głosu mieszkańców jako samorząd a nie głosów obecnej władzy bo ta jak sam pan widzi nie słucha się głosu narodu tylko sama ma swoją wizję a to już zbliża się do dyktatury .
Cytować
-3 #25 dżołk 2021-01-12 23:45
mam wrażenie że od kilku kadencji mamy "świetnych" włodarzy tylko nikt jeszcze nie ujawnił nazwiska dealera...
Cytować
-7 #26 Gość 2021-01-13 01:18
Cytuję Mieszkaniec:
Cytuję Ja:
Cytuję Mieszkaniec:
Panowie dość . Robicie się niesmaczni. Dlaczego nikt z was nie zajmie się sprawami dla każdego obywatela najlepszymi? Bierzcie przykład z gmin których się wybiera włodarza na długie lata a nie tylko na kadencję ! Czas na włodarza który zajmie się sprawami mieszkańców a nie swojego portfela !!!


Zgadzam się, ale póki co przegrańce od Klinowskiego z Dyrem na czele pod nickiem Prawda, robią z tego portalu rynsztok. Jak się tak dobrze przyjrzeć, to na wadowice24 dużo bardziej merytoryczne komentarze są. Tutaj siedzi w komentarzach, poza Tobą szanowny Mieszkańcu, sama gimbaza od Klinowskiego co wali minusy na oślep, a potem mają jeszcze pretensje, jak którykolwiek ich komentarz nie jest zielony. Nie zdają sobie po prostu sprawy, że wiele osób po prostu nie pisze, ale kliknie ocenę i większość ludzi wykopała Klinowskiego, ale że oni honoru nie mają, to szczekają cały czas, do znudzenia. Dyru pierwszy.


Rządy pana Kalinskiego też mi się nie podobają . Trzeba słuchać głosu mieszkańców jako samorząd a nie głosów obecnej władzy bo ta jak sam pan widzi nie słucha się głosu narodu tylko sama ma swoją wizję a to już zbliża się do dyktatury .


Chyba na głowę upadłeś ! Ty dzieciaku w życiu na oczy dyktatury nie widziałeś i bredzisz lewicowe brednie. Przejedź się do Oświęcimia i dokształć czym jest dyktatura zanim takie brednie zaczniesz głosić publicznie. Żyjesz w pełni demokratycznym i wolnym kraju.
Cytować
+4 #27 Endriu 2021-01-13 10:21
Pieprzenie bzdur. Ludzie nie mają pracy. Pandemii a tu takie cyrkowa nie. Niech po starych łabędach wybudują pawilon handlowy to będą miejsca pracy a do budżetu miasta kasa. Zostało mu 3 lata i niech one szybko miną bo burmistrza potrzebujemy z ikrą i z miasta. Temu panu pa pa pa
Cytować
-2 #28 Ja 2021-01-13 10:49
Cytuję Endriu:
Pieprzenie bzdur. Ludzie nie mają pracy. Pandemii a tu takie cyrkowa nie. Niech po starych łabędach wybudują pawilon handlowy to będą miejsca pracy a do budżetu miasta kasa. Zostało mu 3 lata i niech one szybko miną bo burmistrza potrzebujemy z ikrą i z miasta. Temu panu pa pa pa

Nie zesraj się.
Cytować
+1 #29 kuba 2021-01-13 11:30
co ta qwa pisowska pomiot zdzicha z zsmp jeszcze nie wymysli
Cytować
+3 #30 Cwks 2021-01-16 02:01
Zastanawiam sie czy nasze miasto bierze powage z glupoty burmistrza.wiek szosc woli isc pod blok na orlika bo maja blizej.a centrum sportowe miasta gdzie w dupie maja sport a klub jaki jest byl i bedzie 4-5 liga
Cytować
+1 #31 Prawda 2021-01-18 13:59
Cytat:
Zastanawiam sie czy nasze miasto bierze powage z glupoty burmistrza.wiek szosc woli isc pod blok na orlika bo maja blizej.a centrum sportowe miasta gdzie w dupie maja sport a klub jaki jest byl i bedzie 4-5 liga
Miasto bierze ale konwekcje głupoty ciula z łączan co widać na każdym zniszczonym kroku i fuszerce.
Cały hejt kłamstwa bo nie ma co chwalić to trzeba kłamać oraz opłacany trolling bądź zwykła głupota.
https://www.facebook.com/people/Mateusz-Kap%C5%82an/100059534435079

https://wadowiceonline.pl/polityka/4766-asystent-ewy-filipiak-nie-moze-pogodzic-sie-z-porazka

Na szczęście bardzo łatwo wyłapać trolli
Niestety jest też to wina tych co go wybrali .:(
A zostało jeszcze 3 lata tej żenady i tego syfu w mieście a będzie tylko gorzej
Cytować
+1 #32 Łonczaniok 2021-01-21 19:31
Widać jego mądrość i wielką wiedzę. Przez Wadowice nie da sie przejechać a on tylko arena i arena. Kaliński ! to pierwsza i ostatnia twoja kadencja ! ! ! Żenada !
Cytować