Rusza 77. Tour de Pologne. Ze względu na epidemię koronawirusa, wyścig odbędzie się miesiąc późni
Rusza tegoroczny Tour de Pologne. Zobaczcie gdzie i kiedy w powiecie przejadą kolarze

Rusza 77. Tour de Pologne. Ze względu na epidemię koronawirusa, wyścig odbędzie się miesiąc później, niż pierwotnie planowano, został też skrócony z siedmiu do pięciu etapów. Dwa z przebiegać będą przez powiat wadowicki. Zobaczcie mapy i czasy przejazdów kolarzy!

Tegoroczny,  77. Tour de Pologne miał odbyć się w dniach od 5 do 11 lipca. Niestety na przeszkodzie stanęła epidemia koronawirusa. Wyścig jednak odbędzie się, liczba etapów zostanie skrócona z siedmiu do pięciu.  Wielkie ściganie rozpocznie się w środę (5.08) na Stadionie Śląskim, a zakończy w niedzielę (9.08)  w Krakowie. Nie zabraknie odcinków dla sprinterów, specjalistów od klasyków i górskich wspinaczek. Trasę wyścigu oficjalnie zaprezentowano w Sportowym Wieczorze w TVP Sport. Wszystko z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez publiczności na startach i metach, bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej, za to z obowiązkowym protokołem sanitarnym.

Dwa z pięciu etapów wyścigu przebiegają przez powiat wadowicki. Trzeci etap rozpocznie się w piątek (7.08)  w Wadowicach. W ten sposób 77. Tour de Pologne nawiązuje do setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. Trzeci etap to także pierwsze wysokie góry w tegorocznym wyścigu. Na trasie znajduje się siedem górskich premii, w tym podjazdy na Kocierz i Przegibek, a także lotne premie w Wilkowicach i Łodygowicach.

Mapa i czasy przejazdów w powiecie wadowickim trzeciego etapu (piątek 7 sierpnia):

Kolarze przejadą przez nasz powiat  także w piątym, finałowym etapie Zakopane - Kraków - w niedzielę (9.08) m.in. przez gminy Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona.

 

Mapa i czasy przejazdów w powiecie wadowickim piątego finałowego etapu (niedziela  8 sierpnia):

 

Przypomnijmy, że Tour de Pologne (Wyścig dookoła Polski, TdP) to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie naszego kraju, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie. Od 1. edycji w 1928 do 49. w 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należał do cyklu UCI ProTour, od 2009 do UCI World Ranking, od 2011 do UCI World Tour.

Całkowita długość trasy TdP wynosi około 1200 kilometrów, choć w przeszłości bywała znacznie większa (w 1953 roku kolarze musieli pokonać aż 2 311 km); trasa wiedzie z północy na południe Polski. Od 1999 do 2005 wyścig kończyła górska czasówka z metą na Orlinku w Karpaczu. W sezonie 2008 trasa zawodów została diametralnie zmieniona i przeniesiona na wschodnie tereny kraju. Od tego momentu meta wyścigu usytuowana jest w Krakowie. Od 2016 rozgrywany jest również Tour de Pologne kobiet - pierwsza (i dotychczas jedyna) edycja rozpoczęła się dzień po zakończeniu wyścigu mężczyzn.

Tak wyglądał przejazd kolarzy 76. Tour de Pologne przez wadowicki rynek w ubiegłym roku:

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.