Trzeci z pięciu etapów tegorocznego, skróconego z powodu epidemii koronawirusa 77. Tour de Pologne UCI
Trzeci etap Tour de Pologne wystartuje z Wadowic!

Trzeci z pięciu etapów tegorocznego, skróconego z powodu epidemii koronawirusa 77. Tour de Pologne UCI World Tour wystartuje z Wadowic!

Świetna wiadomość dla kolarzy, kibiców i miłośników dwóch kołek, których przecież nie brakuje w naszej okolicy. Wadowice, jako jedna z pięciu miejscowości w Polsce, po raz pierwszy w historii będą miastem startowym wyścigu Tour de Pologne. Tegoroczny,  77. Tour de Pologne miał odbyć się w dniach od 5 do 11 lipca i jak od kilku lat, kolarze mieli przejechać przez powiat wadowicki: m.in. przez Lanckoronę (gdzie miał odbyć się lotna premia), Kalwarię Zebrzydowską czy Wadowice.

Z powodu pandemii liczba etapów tegorocznego wyścigu została zmniejszona z siedmiu do pięciu, ale my pozostaliśmy w grze! Dzięki naszym staraniom Wadowice będą gospodarzem trzeciego etapu, który odbędzie się 7 sierpnia. Kolarze wystartują z wadowickiego rynku i pojadą w kierunku Bielska-Białej. Co ważne, Tour de Pologne będzie pierwszym wyścigiem UCI World Tour na świecie, zatem oczy telewizyjnych kamer z całego świata znów będą zwrócone na Wadowice – poinformował burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Przypomnijmy, że Tour de Pologne (Wyścig dookoła Polski, TdP) to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie naszego kraju, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie. Od 1. edycji w 1928 do 49. w 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należał do cyklu UCI ProTour, od 2009 do UCI World Ranking, od 2011 do UCI World Tour.

Całkowita długość trasy TdP wynosi około 1200 kilometrów, choć w przeszłości bywała znacznie większa (w 1953 roku kolarze musieli pokonać aż 2 311 km); trasa wiedzie z północy na południe Polski. Od 1999 do 2005 wyścig kończyła górska czasówka z metą na Orlinku w Karpaczu. W sezonie 2008 trasa zawodów została diametralnie zmieniona i przeniesiona na wschodnie tereny kraju. Od tego momentu meta wyścigu usytuowana jest w Krakowie. Od 2016 rozgrywany jest również Tour de Pologne kobiet - pierwsza (i dotychczas jedyna) edycja rozpoczęła się dzień po zakończeniu wyścigu mężczyzn.

Tak wyglądał przejazd kolarzy 76. Tour de Pologne przez wadowicki rynek w ubiegłym roku:

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 fan wadzy 2020-05-29 07:13
Jakby zaprosili Włoszczowską i jej kolegów, nie mówiąc o Kramarczykowych - jeszcze bym zrozumiał. Ale na takich rowerach jak jeżdżą Langowe - NIMA szans :lol: :lol: :lol:
Cytować
0 #2 kolarz 2020-05-31 11:53
a czy organizatorzy wzięli pod uwagę to że w Andrychowie od 1go lipca będzie zamknięty most(remont) w stronę Targanic/Kocier za?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.