Termin tegorocznego, 77. Tour de Pologne UCI World Tour został przesunięty zaś sam wyścig skrócony z
Tegoroczny Tour de Pologne przesunięty i skrócony. Kolarze przejadą przez powiat wadowicki?

Termin tegorocznego, 77. Tour de Pologne UCI World Tour został przesunięty zaś sam wyścig skrócony z siedmiu do pięciu etapów. Wszystko przez epidemię koronawirusa. Czy kolarze przejadą przez powiat wadowicki?

W ostatnich dniach trwały intensywne prace Międzynarodowej Unii Kolarskiej i organizatorów wyścigu nad możliwością kontynuacji sezonu przerwanego w połowie marca. Na drodze wspólnych ustaleń nowy kalendarz przewiduje termin dla 77. Tour de Pologne w dniach 5-9 sierpnia. Polski narodowy wyścig odbędzie się w formule pięcioetapowej (zamiast siedmioetapowejj) tak, aby w kalendarzu znalazło się miejsce również dla innych zawodów, które ze względu na pandemię koronawirusa nie mogły się odbyć w planowych terminach.

To bardzo dobra wiadomość, która dodała nam sporo optymizmu. Wyznaczona data powrotu do kolarskiej rywalizacji jest ważna dla wszystkich – kolarzy i grup zawodowych, naszych sponsorów i partnerów, także dla kibiców. Jesteśmy w pełni przygotowani, aby przeprowadzić wyścig, ale oczywiście sytuacja jest stale monitorowana, a priorytetem pozostaje ochrona zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie wszystkich ograniczeń wprowadzonych przez władze. Tymczasem cieszymy się, że Międzynarodowa Unia Kolarska daje nam taką możliwość i pracujemy nad dostosowaniem trasy do nowych wymogów – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Przypomnijmy, że tegoroczny,  77. Tour de Pologne miał odbyć się w dniach od 5 do 11 lipca i jak od kilku lat, kolarze mieli przejechać przez powiat wadowicki: m.in. przez Lanckoronę (gdzie miał odbyć się lotna premia), Kalwarię Zebrzydowską czy Wadowice. Czy ze względu na to, że wyścig został skrócony powiat wadowicki znajdzie się na na mapie etapów, na razie nie wiadomo.

W najbliższych tygodniach Lang Team będzie współpracował z Międzynarodową Unią Kolarską, a także polskimi władzami, aby opracować optymalny scenariusz rozegrania 77. Tour de Pologne tak, aby wyścig stał na najwyższym poziomie organizacyjnym, a jednocześnie mieścił się w ograniczeniach wynikających z tej wyjątkowej sytuacji. Szczegóły dotyczące trasy zostaną podane wkrótce.

Przypomnijmy, że Tour de Pologne (Wyścig dookoła Polski, TdP) to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie naszego kraju, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie. Od 1. edycji w 1928 do 49. w 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należał do cyklu UCI ProTour, od 2009 do UCI World Ranking, od 2011 do UCI World Tour.

Całkowita długość trasy TdP wynosi około 1200 kilometrów, choć w przeszłości bywała znacznie większa (w 1953 roku kolarze musieli pokonać aż 2 311 km); trasa wiedzie z północy na południe Polski. Od 1999 do 2005 wyścig kończyła górska czasówka z metą na Orlinku w Karpaczu. W sezonie 2008 trasa zawodów została diametralnie zmieniona i przeniesiona na wschodnie tereny kraju. Od tego momentu meta wyścigu usytuowana jest w Krakowie. Od 2016 rozgrywany jest również Tour de Pologne kobiet - pierwsza (i dotychczas jedyna) edycja rozpoczęła się dzień po zakończeniu wyścigu mężczyzn.

Tak wyglądał przejazd kolarzy 76. Tour de Pologne przez wadowicki rynek w ubiegłym roku:

 
(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.