Kolarze 76. wyścigu Tour de Pologne po raz kolejny przejadą przez powiat wadowicki, m.in. przez Lanckor
Kolarze 76. Tour de Pologne znowu przemkną przez powiat. Kocierz metą jednego z etapów

Kolarze 76. wyścigu Tour de Pologne po raz kolejny przejadą przez powiat wadowicki, m.in. przez Lanckoronę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Tomice i Spytkowice. To wspaniałe sportowe widowisko przyciąga od lat sportowców, mieszkańców i widzów.

Dobra wiadomość dla miłośników kolarstwa. Tegoroczny 76. wyścigu Tour de Pologne, który odbędzie się w dniach od 3 do 9 sierpnia znowu "zahaczy" o powiat wadowicki. Kolarze wystartują z Rynku Głównego w Krakowie i po pokonaniu siedmiu etapów o łącznej długości ponad 1060 kilometrów zafiniszują w Bukowinie Tatrzańskiej. Tegoroczny Tour de Pologne nawiązuje do stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego i będzie rozgrywany jako „Wyścig Pokoleń”

11 kwietnia tego roku w Hotelu InterContinental Warszawa oficjalnie zaprezentowano trasę wyścigu. Podobnie jak przed rokiem uroczyste otwarcie wyścigu będzie miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszego dnia kolarze będą mieli do pokonania pagórkowaty etap ze startem i metą w Krakowie. Kolejne dwa dni to typowo sprinterskie etapy z trudną technicznie trasą. 4 sierpnia peleton wystartuje z Tarnowskich Gór i zafiniszuje przy Spodku w Katowicach. Dzień później na trasie pojawi się miejsce symbol polskiego sportu, czyli Stadion Śląski w Chorzowie, a finisz zaplanowano w Zabrzu. Czwarty etap Jaworzno – Kocierz, Śląskie będzie rozgrywany pod hasłem stulecia powstań śląskich, a partnerem mety jest Województwo Śląskie. Tego dnia kolarze pierwszy raz wjadą w wysokie góry, a na trasie znajdą się dwie premie górskie pierwszej kategorii. Piąty etap to znów interwałowa, pagórkowata trasa z Kopalni Soli „Wieliczka” do Bielska-Białej. Ostatni dwa dni będą decydujące dla losów klasyfikacji generalnej. Szósty etap Małopolska, Zakopane i siódmy, królewski etap BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska to klasyczna górska trasa w przepięknej scenerii polskich Tatr.

Podczas I etapu, który odbędzie się 3 sierpnia, tak jak i w poprzednich latach, kolarze przejadą również przez powiat wadowicki. Przyjadą do nas od strony Myślenic: przez Sułkowice, Lanckoronę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Tomice, Radoczę, Witanowice, Woźniki, Spytkowice i Łączany. Ale to nie wszystko. kolarze ponownie "zahaczą" o powiat wadowicki: meta IV etapu, który odbędzie się 6 sierpnia, to Kocierz Hotel&Spa.

ETAP 1
3 sierpnia – KRAKÓW - KRAKÓW/136 km
76. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszego dnia wyścigu kolarze będą mieli do pokonania krótki, szybki i dynamiczny etap o długości 136 kilometrów. Na trasie znajdują się trzy Górskie Premie TAURON czwartej kategorii – Lanckorona, Bachowice, Kaszów. Na trasie znajdują się także trzy Lotne Premie LOTTO – Myślenice, Czernichów i Kraków. Zanim peleton zafiniszuje na mecie pierwszego etapu, kolarze pokonają w Krakowie trzy rundy po cztery kilometry każda.

Po wadowickiej części wyścigu Tour de Pologne, na płycie Placu Jana Pawła II będzie można zobaczyć zawodników z klubu Kramarczyk Team, którzy zaprezentuj widowiskowy pokaz, promujący zbliżające się wielkimi krokami mistrzostwa świata do lat 16 w trialu, które w tym roku odbędą się w Wadowicach – w dniach 9-11 sierpnia.

ETAP 4
6 sierpnia – JAWORZNO - ŚLĄSKIE, KOCIERZ/173 km.
Czwartego dnia Tour de Pologne wjedzie w góry. Po starcie w Jaworznie kolarze pojadą na południe. Na pierwszej, bardziej płaskiej części dystansu znajduje się Lotna Premia LOTTO w Wilamowicach. Potem peleton wjedzie w malowniczy Beskid Śląski, gdzie peleton pokona dwie rundy po 38,5 kilometra. Tam na trasie znajdują się dwie Górskie Premie TAURON pierwszej kategorii – Kocierz oraz dwie drugiej kategorii – Wielka Puszcza. Etap czwarty odbędzie się pod hasłem 100-lecia Powstań Śląskich. Partnerem mety, która zlokalizowana jest przy Kocierz Hotel&Spa, jest Województwo Śląskie.

Przypomnijmy, że Tour de Pologne (Wyścig dookoła Polski, TdP) to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie naszego kraju, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie. Od 1. edycji w 1928 do 49. w 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należał do cyklu UCI ProTour, od 2009 do UCI World Ranking, od 2011 do UCI World Tour.

Całkowita długość trasy TdP wynosi około 1200 kilometrów, choć w przeszłości bywała znacznie większa (w 1953 roku kolarze musieli pokonać aż 2 311 km); trasa wiedzie z północy na południe Polski. Od 1999 do 2005 wyścig kończyła górska czasówka z metą na Orlinku w Karpaczu. W sezonie 2008 trasa zawodów została diametralnie zmieniona i przeniesiona na wschodnie tereny kraju. Od tego momentu meta wyścigu usytuowana jest w Krakowie. Od 2016 rozgrywany jest również Tour de Pologne kobiet - pierwsza (i dotychczas jedyna) edycja rozpoczęła się dzień po zakończeniu wyścigu mężczyzn.

AKTUALIZACJA (PONIEDZIAŁEK, 29 LIPCA 2019 16:00)

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Ryba 2019-07-29 16:56
Fajnie będę kamerowal i kibicowal Majka i Kwiatkowskiemu innym Polakom.
Cytować
+1 #2 Kibic 2019-07-31 10:26
Czy to jest dobry opis trasy? Bo na stronie tourdepologne.p l jest inaczej : 76. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszego dnia wyścigu kolarze będą mieli do pokonania krótki, szybki i dynamiczny etap o długości 132 kilometrów. Na trasie znajdują się trzy Górskie Premie TAURON czwartej kategorii – Lanckorona, Witanowiece oraz Kaszów. Kolarze powalczą także na trzech Lotnych Premiach LOTTO – Myślenice, Czernichów, Kraków. Zanim peleton zafiniszuje na mecie pierwszego etapu, kolarze pokonają w Krakowie trzy rundy po cztery kilometry każda.

Z tego wynika że jadą przez witanowice gdzie jest premia górska i później na wyzral ryczot i łączący. A wasz opis jest taki jak rok temu.
Cytować
0 #3 Kamil 2019-08-06 16:13
Cytuję Kibic:
Czy to jest dobry opis trasy? Bo na stronie tourdepologne.pl jest inaczej : 76. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszego dnia wyścigu kolarze będą mieli do pokonania krótki, szybki i dynamiczny etap o długości 132 kilometrów. Na trasie znajdują się trzy Górskie Premie TAURON czwartej kategorii – Lanckorona, Witanowiece oraz Kaszów. Kolarze powalczą także na trzech Lotnych Premiach LOTTO – Myślenice, Czernichów, Kraków. Zanim peleton zafiniszuje na mecie pierwszego etapu, kolarze pokonają w Krakowie trzy rundy po cztery kilometry każda.

Z tego wynika że jadą przez witanowice gdzie jest premia górska i później na wyzral ryczot i łączący. A wasz opis jest taki jak rok temu.


Tak dobry, start jest rzeczywiście na Rynku Głównym w Krakowie, lecz tzw ostry start zaczyna się dopiero parę km dalej. Do tego czasu kolarze jadą za kolumną i jeszcze nie ścigają się
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.